Ako migrovať svoje webové stránky z Joomly na WordPress

Ako migrovať svoje webové stránky z Joomly na WordPress

Máte webovú stránku, ktorú chcete presunúť z Joomly na WordPress? Podľa nášho názoru je to fantastický nápad. WordPress je Ak v súčasnosti používate Joomla ako svoj redakčný systém, tento článok vám ukáže, ako presne presúvať svoje stránky dvoma rôznymi spôsobmi..


Pokiaľ ide o prechod z jedného CMS na iný, zvyčajne to existujú tri spôsoby:

  1. ručné
  2. Prostredníctvom nástroja alebo služby (doplnok, rozšírenie alebo externý softvér)
  3. Najmite profesionála

Skutočnosť, že ste skončili v tomto článku, pravdepodobne znamená, že vás zaujíma, ako to urobiť sami, takže môžeme vziať aj možnosť 3 zo stola (ale nezabudnite, že je to tam, ak narazíte na hrbole neskôr na ceste a ak máte rozsiahlu alebo zložitú webovú stránku, je to pravdepodobne vaša najlepšia voľba). Prvá možnosť by sa mala použiť iba v prípade, že ste skúsený vývojár. Skutočnosť, že ste to hľadali, pravdepodobne opäť znamená, že nie ste odborník v oblasti jazyka SQL a PHP, ktorý je pripravený na riešenie tohto problému manuálne. To nám dáva dobré číslo 2.

V tomto príspevku sa zaoberáme tým, ako presunúť vaše stránky pomocou nástroja alebo služby, v tomto prípade bezplatného doplnku s názvom FG Joomla do WordPress..

Rozdiely medzi Joomlou a WordPressom

Najprv sa pozrime na niekoľko problémov, s ktorými by ste sa mohli stretnúť predtým, ako sa pustíme do toho, ako presunúť vaše webové stránky z Joomly na WordPress. Asi najväčším problémom, ktorý väčšina ľudí má pri prechode z jedného CMS na iný, najmä ak používa službu, je to, že zatiaľ čo Joomla a WordPress sú „systémami na správu obsahu“, začali s rôznymi cieľovými trhmi. Z tohto dôvodu sa stali úplne odlišnými.

Joomla bol pôvodne zamýšľaný ako CMS, zatiaľ čo WordPress začal jednoducho ako prehľadná a ľahko použiteľná platforma pre blogovanie. To znamená, že nielen administrátorské rozhrania sa líšia, ale aj to, že každý CMS štruktúruje obsah webových stránok.

Komponenty vs widgety

Komponenty Joomla sa zaoberajú všetkými formami obsahu mimo článku, vrátane vecí, ako sú ponuky, obrázky hlavičiek a podobne, s ktorými WordPress zaobchádza úplne inak..

V programe WordPress sú widgety zvyčajne vybavené jednou alebo viacerými označenými oblasťami, v ktorých si môžete vybrať, či ich chcete zobraziť, zatiaľ takmer rovnaké..

Témy a šablóny

Tu nie je žiadny veľký rozdiel. Šablóny aj témy sa zaoberajú tým, ako sa vyprodukuje obsah databázy a ako sa usporiadajú pre návštevníkov.

Bannery, kontaktné formuláre atď

Toto sú funkcie, ktoré sú súčasťou štandardnej Joomly a nemajú priamy náprotivok v jadre WordPress. Uisťujeme vás však, že sú nainštalované doplnky, ktoré dokážu spracovať tento druh vecí.

V rámci hlavných funkcií doplnku FG Joomla na WordPress sa veľa z nich skutočne zaoberá konverziou týchto vecí na príslušné náprotivky WordPress (ale v prípade bezplatnej verzie doplnku sa informácie o kontaktných formulároch nevyexportujú – je však dosť ľahké vytvoriť kontaktný formulár s doplnkom).

Takže so znepokojenými obavami sa pohnime!

Ako migrovať Joomla na WordPress pomocou doplnku

Skôr než sa skutočne pokúsite presunúť svoj web, je v jeho najlepšom záujme zálohovať ho. Mohli by ste napríklad použiť Joomla Rozšírenie Akeeba, alebo si svoje webové stránky zálohujte manuálne. Mali by ste tiež otestovať prechod na miestny rozvoj. Ak sa chcete dozvedieť, ako ho nainštalovať, môžete si pozrieť nášho sprievodcu na lokálnu inštaláciu WordPress. Alebo jednoducho nainštalujte WordPress do nového priečinka, ak už máte lokálne nastavenie Joomly.

Testovaním vašej migrácie z Joomla na WordPress lokálne môžete zistiť všetky zlomy vo svojom vlastnom čase av súkromí svojho lokálneho servera. Potom, čo ste vylepšili verziu svojho webu WordPress k dokonalosti, môžete pomocou tohto sprievodcu presunúť svoje webové stránky z localhost na live server..

1. Nainštalujte WordPress do nového priečinka v nastavení miestneho rozvoja

Ak máte vo svojom Cpaneli Softaculous alebo podobný softvér pre svoj lokálny dev server, môžete jednoducho nainštalovať WordPress jedným kliknutím.

Ak nie, stiahnite si zo svojich stránok najnovšiu verziu programu WordPress. Potom vytvorte nový priečinok vo vašom priečinku www alebo htdocs (v závislosti od nastavenia), napríklad joomlamove.

Nainštalujte WordPress lokálne

Potom otvorte miestneho phpMyadmin a vytvorte novú databázu, ako aj skontrolovať svoje užívateľské účty.

Teraz otvorte priečinok WordPress v prehliadači a mali by ste vidieť inštalačnú obrazovku so žiadosťou o výber jazyka. Vyberte požadovaný jazyk a vyplňte informácie o databáze.

Teraz stačí vybrať názov stránky a používateľské meno / heslo a ste hotoví. Váš webový testovací web je teraz nastavený lokálne, preto je čas prejsť na ďalší krok.

2. Nainštalujte doplnok FG Joomla do doplnku WordPress na miestne testovacie miesto

FG Joomla na WP je bezplatný doplnok vyvinutý na presun všetkého obsahu z jedného CMS na druhý. Ako už bolo spomenuté, je to pre vás bezplatné a šťastie, ktoré nájdete v adresári doplnkov WordPress na vašom prístrojovom paneli.

Pridajte nový doplnok - Joomla do WordPress

Ak chcete nainštalovať prihlásenie doplnku do svojej miestnej verzie na stránke wp-login.php, otvorte obrazovku doplnkov. Jednoducho vyhľadajte doplnok FG Joomla to WordPress a nainštalujte ho a aktivujte.

Nainštalujte doplnok FG Joomla do doplnku WordPress

3. Začnite migráciu Joomly na WordPress

Ak chcete použiť doplnok, prejdite na Nástroje> Importovať a kliknite na odkaz Spustiť dovozcu pod Joomla (FG) nadpis.

Teraz pomocou funkcie „vyprázdnite všetok obsah WordPress“.

Prejdite na obrazovku doplnku a vymažte všetky údaje WordPress.

Po zobrazení výzvy starostlivo vyplňte adresu URL svojich stránok a všetky súvisiace databázové informácie. Nezabudnite dvakrát skontrolovať predponu tabuľky v PhpMyAdmin. Po vyplnení všetkého nezabudnite otestovať pripojenie k databáze.

Potom vyplňte zvyšné nastavenia podľa toho, čo vyhovuje vašim potrebám. Napríklad výber importovania meta kľúčových slov ako značiek. Odporúčam tiež, aby ste sa rozhodli neimportovať odporúčané obrázky s touto verziou doplnku, pretože počas našich testov sa nepodarilo importovať správne obrázky..

4. Čas na presun

Teraz stačí kliknúť na spustenie / obnovenie importu a nechať doplnok urobiť kúzlo. Môže to chvíľu trvať v závislosti od veľkosti vašich stránok. Ak je úspešný, mali by ste dostať „Import dokončený!“ správa, ako je uvedené nižšie.

Spustite import + Joomla FG do doplnku WordPress

Ak máte vo svojom obsahu nejaké interné odkazy (ktoré by ste mali), nezabudnite sa posúvať nadol po protokole a kliknite na tlačidlo upraviť interné odkazy..

Upraviť interné odkazy - Joomla FG na doplnok WordPress

5. Adresujte odporúčané obrázky

Ak používate funkciu odporúčaných obrázkov v Joomle, veci sa tu trochu skomplikujú. Ak ste funkciu odporúčaných obrázkov nezakázali a výsledky sa zobrazia. Uvidíte, že doplnok by omylom vytvoril prvý obrázok príspevku ako odporúčaný obrázok príspevku, namiesto skutočného odporúčaného obrázka..

Všetok ostatný obsah je však nedotknutý, vrátane obrázkov v rôznych príspevkoch, a interné odkazy fungujú (najdôležitejšie permalinky sú formátované presne rovnakým spôsobom, takže pre existujúci obsah nemusíte robiť žiadne presmerovania).

Ak máte v Joomle iba niekoľko článkov, kde sa celý obrázok článku líši od prvého obrázka v samotnom článku, môže byť lepšie zrušiť výber možnosti importovať vybraný obrázok v nastaveniach importu a potom jednoducho ručne aktualizovať svoje príspevky v novú verziu WordPress.

Keď je však ovplyvnených veľa príspevkov, stáva sa to pomerne komplikovanou úlohou, ktorá spočíva v presune množstva údajov, ktoré sú vhodnou témou pre kompletný vlastný príspevok (ak máte záujem o ukážku príkladu riešenia, dajte mi vedieť v komentároch, už som dostal asi 30% spôsobu, ako som si uvedomil zložitosť danej úlohy).

6. Presuňte moduly na widgety

Toto je ďalší bod, v ktorom rozdiel medzi dvoma CMS spôsobuje, že prechod z Joomly na WordPress je trochu komplikovanejší: moduly a widgety. dobré správy je to, že veľa často používaných postranných panelov alebo modulov založených na funkcii záhlavia a päty má v systéme WordPress presné náprotivky..

zlé správy je to, že zvyčajne nemáte toľko slobody, pokiaľ ide o umiestňovanie miniaplikácií, aké robíte s umiestnením rôznych modulov na svoje stránky Joomla. Migrácia teda nemusí byť dokonalá.

Bočný panel / päty (Header)

Väčšina motívov obsahuje oblasti miniaplikácií na bočnom paneli a päte. Ak sú to jediné miesta, ktoré máte moduly, potom sú veci dosť jednoduché, pretože existuje veľa podobných možností. Ako vyzerá oblasť modulov nášho vzorového webu Joomla:

Oblasť modulu Joomla

A takto vyzerá oblasť miniaplikácií WordPress:

Oblasť miniaplikácií WordPress

Možno máte veľa podobností. Ísť do Vzhľad> Widgety a uvidíme, či WordPress po vybalení má to, čo potrebuješ.

Použili ste vyhľadávací modul v Joomle? Jednoducho pretiahnite vyhľadávaciu miniaplikáciu z aplikácie WordPress do oblasti miniaplikácií. To isté môžete urobiť pre navigačné ponuky, obrázky, posledné príspevky alebo komentáre.

Vyhľadať miniaplikáciu - WordPress

Potom existujú moduly, pre ktoré nie je vstavaný widget pre program WordPress, ale na prístup môžete nainštalovať doplnky. Napríklad na svojom webe Joomla používam modul „najobľúbenejšie články“, môžem nainštalovať zodpovedajúci doplnok, ktorý ponúka rovnakú funkcionalitu.

Zamierte na Doplnky> Pridať nové, a vyhľadajte „najobľúbenejšie príspevky“. Máte niekoľko rôznych možností, ale môžete ísť s Populárne príspevky WordPress, v tomto príklade.

Doplnok WordPress Populárne príspevky

Nainštalujte a aktivujte doplnok. Teraz zamierte späť do Vzhľad> Widgety, a prejdite naspodok a mala by sa zobraziť miniaplikácia Populárne príspevky WordPress.

Widget obľúbených príspevkov WordPress

Tento proces môžete zopakovať s ostatnými modulmi Joomla, ktoré nie sú bežne dostupné v jadre WordPress ako widgety, pretože väčšina z nich má zodpovedajúci bezplatný doplnok..

Ďalšie oblasti (logá, obrázky hlavičky, ETC)

Existuje teda modul, do ktorého by ste sa chceli zmestiť, napríklad logo alebo obrázok hlavičky, ktorý nepôjde do priradených oblastí miniaplikácií. Ak ide o obrázok hlavičky alebo logo s najnovšími motívmi, môžete ich jednoducho pridať pomocou Prispôsobovača WordPress.

Prejdite na Vzhľad> Prispôsobiť a pozrite sa, aké sú vaše možnosti pre vybraný motív (logo je zvyčajne vo vnútri sekcie Identita stránok alebo Hlavička alebo podobná časť)

Prispôsobovač WordPress

Pre väčšinu tém sú tu však zvyčajne obmedzené možnosti, aj keď ich máte, môžu ponúknuť akékoľvek možnosti, ako umiestniť obsah presne na požadované miesto..

Ak máte zložitú webovú stránku Joomla s množstvom pohyblivých častí, môže byť dobrý nápad pozrieť sa na témy WordPress so zahrnutými tvorcami stránok (napríklad naša celková téma WordPress), ktoré vám umožňujú ľahko umiestniť bloky obsahu presne tam, kde sa nachádzate. chcete, bez toho, aby ste museli písať jeden riadok kódu. Alebo skúsiť jedného z najlepších tvorcov drag and drop stránok s vašou aktuálnou témou. uistite sa, že nebudete mať žiadne problémy s používaním doplnku).

Kontaktné formuláre / bannery

Pokiaľ ide o kontaktné formuláre, bannery a ďalšie komponenty z Joomly, pravdepodobne sa budete musieť spoliehať na podobnú taktiku ako v prípade najsledovanejšieho článku, nainštalujte doplnok, ktorý pridáva funkcie, ktoré chcete, do WordPress.

Ak si chcete vytvoriť a spravovať kontaktné formuláre, sotva môžete robiť lepšie ako Doplnok pre kontakt 7 formulára.

Doplnok Concact Form - WordPress

Postupujte podľa vyššie uvedených krokov, nainštalujte ho a aktivujte. Týmto sa na váš informačný panel pridá nová položka s názvom Kontakt, kam môžete spravovať svoje kontaktné formuláre. Teraz môžete ručne presunúť informácie z kontaktných formulárov Joomla:

Presuňte kontakty z Joomly do WordPressu

K novým kontaktným formulárom, ktoré vytvoríte pomocou doplnku Contact 7.

Presuňte kontakty z Joomly do WordPress - WordPress Kontakty

To by malo byť! Ak máte ďalšie sekcie Joomla, ktoré sa môžu pohybovať ako sekcia elektronického obchodu, stačí sa pozrieť na dostupné doplnky WordPress. Môžete skúsiť napríklad spoločnosť WooCommerce. Je to ľahko použiteľný doplnok, takže pridanie niekoľkých produktov by nemalo byť problémom.

Bonusový doplnok: CMS2CMS Joomla pre WordPress

CMS2CMS: Automatizovaná migrácia Joomla na WordPress

Hľadáte alternatívny doplnok na presun všetkého obsahu z vašej existujúcej webovej stránky Joomla do WordPress? Niekedy je pekné mať na výber. Automatizovaný doplnok na migráciu údajov Joomla do WordPress vyvinutý spoločnosťou CMS2CMS je dobrý druhý.

S týmto doplnkom máte len 6 rýchlych krokov od presunu údajov z webových stránok Joomly do WordPress. Sú to tieto:

  • Stiahnite si doplnok a nainštalujte / aktivujte ho na svojej novej webovej stránke WordPress
  • Vytvorte si účet CMS2CMS
  • Zadajte svoju existujúcu webovú adresu Joomla
  • Stiahnite si súbor zip prepojenia Bridge (skript vytvorený na spojenie vašich existujúcich a nových webových stránok), potom rozbaľte priečinok CMS2CMS, ktorý sa nachádza vo vnútri zip súboru.
  • Nahrajte extrahovaný priečinok do koreňového priečinka existujúcej webovej stránky Joomla (kde sa nachádza súbor index.php) prostredníctvom klientskeho softvéru FTP.
  • Po nastavení všetkého kliknite na položku Overiť pripojenie

Prečo stojí za pozornosť automatizovaný doplnok na migráciu údajov Joomla do WordPress? Jednoduchá. Najprv môžete vykonať bezplatnú demo migráciu, aby ste si mohli pozrieť výsledky migrácie pred registráciou služby (jedná sa o prémiový doplnok založený na službe, ktorý sa spoplatňuje podľa veľkosti vášho webu). Navyše si môžete vybrať, ktoré položky obsahu a kam ich chcete presunúť.

Tento doplnok predstavuje pohodlný spôsob, ako sa vyhnúť manuálnej migrácii obsahu z Joomly. Svoju webovú stránku môžete na WordPress migrovať už za pár minút (v závislosti od veľkosti stránky).

záver

Presun CMS z Joomly na WordPress môže byť zložitá úloha, nemusí to však byť ohromujúce. Snažiť sa to urobiť manuálne s malými alebo žiadnymi vývojovými skúsenosťami by pravdepodobne nebol skvelý nápad, ale pomocou doplnku ako FG Joomla pre WordPress by ste mali byť schopní riadiť. Odmeny na konci tunela určite stoja za to. Keďže trhy WordPress neustále rastú a Joomla klesá, je ťažké cítiť, že WordPress nie je lepšou voľbou, dlhodobo..

Dúfajme, že táto príručka vám mohla pomôcť pri prechode vašich webových stránok z Joomly na WordPress. Tieto kroky by mali fungovať pre väčšinu blogov a menších webových stránok, ale ak máte zložité alebo vlastné nastavenie webových stránok Joomla, možno budete chcieť požiadať odborníka o pomoc..

Ak svoje stránky momentálne presúvate na WordPress alebo ak máte nejaké otázky týkajúce sa procesu migrácie Joomly na WordPress, dajte nám vedieť v komentároch nižšie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me