Ako získať skvelé vyhľadávanie pre váš blog WordPress

WordPress verzia 3.5 bol práve prepustený a prináša so sebou krásne nové možnosti manipulácie s médiami a úplne novú predvolenú tému (okrem iných vylepšení). Pokiaľ ide o mňa, je to ďalší krok správnym smerom.


Vydanie novej verzie programu WordPress mi však vždy pripomína nedostatky, ktoré neboli vyriešené. Nechápte ma zle – páči sa mi WordPress a nechcel by som snívať o použití iného systému na správu obsahu, ale ani zďaleka nie je dokonalý.

Jedným z najväčších problémov, ktoré mám s WordPress, je jeho funkcia vyhľadávania na prednom aj zadnom konci. Každý, kto používa WordPress po dlhú dobu, bude pravdepodobne zdieľať moju frustráciu s neefektívnosťou predvoleného vyhľadávacieho algoritmu.

S ohľadom na to by som vám chcel v tomto príspevku predstaviť to, čo považujem za najlepšie riešenie na výrazné vylepšenie vyhľadávacích funkcií WordPress..

Čo je také zlé na predvolenom vyhľadávacom nástroji WordPress?

Ale predtým, ako sa dostanem k tomu, najskôr si zrekapitulujeme prečo Som veľmi rada, aby som sa vyhla predvolenému vyhľadávaniu WordPress.

Všetko sa to týka algoritmu párovania, ktorý vyberá výsledky zmienkou o kľúčovom slove a predstavuje ich v obrátenom chronologickom poradí. V zásade to nemusí znieť príliš zle, ale pri praktickom použití sa vracia zlé výsledky vyhľadávania.

Povedzme napríklad, že ste napísali príspevok, ktorý pokrýval všetko, čo by človek potreboval vedieť o modrých miniaplikáciách. Potom ste sa k tomuto príspevku pripojili v 5 novších príspevkoch zameraných na widgety rôznych farieb. Ak by niekto vo vašom blogu hľadal „modré widgety“, tento konečný zdroj modrých miniaplikácií by bol šiestym vráteným príspevkom, a to napriek skutočnosti, že je zďaleka najrelevantnejší výsledok..

To je tiež problém pri vyhľadávaní na zadnom konci. Ak na svojom blogu uverejníte veľa príspevkov a potrebujete nájsť príspevok, ktorý ste uverejnili pred časom, pravdepodobne budete mať problém nájsť ho kvôli algoritmu vyhľadávacieho nástroja WordPress, ktorý je vyhľadávaný pomocou algoritmu porovnávania. Bol to pre mňa zdroj nekonečnej frustrácie.

Aké je riešenie?

Existuje niekoľko doplnkov, ktoré nemám váhanie s inštaláciou do nových blogov a Relevanssi je jedným z nich. Tento bezplatný doplnok je kompletným riešením na zlepšenie relevantnosti pri vyhľadávaní na predných aj zadných koncoch blogov WordPress..

Tu sú kľúčové funkcie, vďaka ktorým je Relevanssi omnoho lepšie ako predvolený vyhľadávací nástroj WordPress:

 • Výsledky vyhľadávania sú zoradené podľa dôležitosti, nie podľa dátumu.
 • Fuzzy párovanie: zhoduje sa s čiastkovými slovami, ak sa nezhodujú úplné slová.
 • Vyhľadajte dokumenty, ktoré zodpovedajú buď len jednému hľadanému výrazu (ALEBO dotazu), alebo vyžadujú, aby sa objavili všetky slová (A dotaz).
 • Vyhľadajte frázy s úvodzovkami, napríklad „hľadaný výraz“.
 • Vytvorte vlastné výňatky, ktoré ukazujú, kde bol prístup urobený, so zvýraznenými hľadanými výrazmi.
 • Keď používateľ klikne na výsledky vyhľadávania, zvýraznite hľadané výrazy v dokumentoch.
 • Vyhľadajte komentáre, značky, kategórie a vlastné polia.

Podrobnosti nie sú naozaj že dôležité, pretože dôkaz je v pudingu. Nainštalujte tento doplnok a vyhľadajte vo svojom blogu. Pozitívne výsledky uvidíte sami.

Ukážem vám príklad z môjho vlastného blogu. O službe Twitter som písal konkrétne pri niekoľkých príležitostiach, takže dobrý vyhľadávací nástroj by mal tieto príspevky vrátiť ako najrelevantnejšie výsledky. Toto je prvý výsledok vrátený predvoleným vyhľadávacím nástrojom WordPress:

Vyhľadávanie WordPress

Pravdepodobne sa v mojej novembrovej správe o príjmoch spomínalo Twitter, ale príspevok sa na Twitter vôbec vôbec nezameral. Pozrime sa teraz na výsledky, ktoré Relevanssi vrátil:

Relevanssi Výsledky vyhľadávania

Predvolený vyhľadávací nástroj WordPress sa v skutočnosti nevrátil akýkoľvek zo štyroch príspevkov, ktoré som označil ako „Twitter“ na prvej stránke. Relevanssi vrátil všetky štyri príspevky v šiestich najlepších výsledkoch.

Pridané vlastnosti

V prípade, že vám jeho vysoko kvalitný vyhľadávací nástroj nestačí, Relevanssi má na rukáve ďalšie funkcie.

V prvom rade existuje veľa spôsobov, ako môžete zmeniť samotnú funkciu vyhľadávania:

 • Upravte algoritmus párovania (podľa názvov, značiek a komentárov)
 • Obmedziť vyhľadávanie na kategórie a značky
 • Index vlastných typov príspevkov a taxonómie
 • Indexujte obsah krátkych kódov
 • Pridajte štýl Google „Mali ste na mysli?“ Návrhy

okrem toho, môžete nastaviť Relevanssi na protokolovanie používateľských dopytov, čo vám umožní zistiť, čo ľudia vo vašom blogu skutočne hľadajú. Výhodou by malo byť jasné – môžete použiť vyhľadávacie dopyty ako základ pre formovanie vašej obsahovej stratégie (za predpokladu, že ľudia chcú to, čo hľadajú).

Aj keď je Relevanssi úplne zadarmo, existuje prémiová verzia s ďalšími funkciami vrátane:

 • Vylepšená oprava pravopisu v časti „Mali ste na mysli?“ Návrhy
 • Podpora viacerých miest
 • Vyhľadajte a indexujte užívateľské profily
 • Priradiť zvýšenú váhu novým príspevkom
 • Umožnite používateľovi vybrať si medzi AND a OR vyhľadávaniami, použite operátor + a – (AND AND NOT)

Prémiová verzia určite nie je potrebná – bezplatnú verziu používam už viac ako rok a som nesmierne spokojný s jej výkonom.

Odmeňte svojich návštevníkov lepším vyhľadávaním

Na svojom blogu WordPress teraz nie je dôvod, prečo by ste nemali inštalovať a aktivovať Relevanssi. Čas nastavenia takmer neexistuje a nemusíte si robiť starosti, keď bude už v prevádzke. vy môcť urobte si čas podľa vašich predstáv, ale nie je to potrebné – funguje to naozaj dobre po vybalení z krabice.

Aj keď existujú alternatívy, Relevanssi považujem za najlepší. Súhlasíš? Rada by som si prečítala vaše myšlienky v sekcii komentárov!

Stiahnite si Relevanssi z WordPress.org →

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me