Čo je to RSS? A ako ju pridať do WordPress

Čo je to RSS? RSS je skratka pre „Really Simple Syndication“, hoci jej pôvod možno vysledovať až po „Rich Site Summary“. Jednoducho povedané, RSS médium syndikovania obsahu webových stránok vysoko efektívnym a organizovaným spôsobom. Vydané v roku 1999, RSS malo obrovský vplyv na vývoj internetu – konkrétne ako sa spotreboval obsah. Ľudia už nemusia navštevovať svoje obľúbené stránky, aby si prezerali najnovšie články.


Spravodajské weby ako BBC a New York Times na svojich stránkach výrazne propagovali ikonu RSS. Môžete sa prihlásiť na odber celej NY Times alebo len sekcie Financie – všetko, čo musíte urobiť, bolo prihlásiť sa na odber konkrétneho kanála RSS. Taká bola krása RSS! Skrátka povedané, RSS bola a je, jedno z najpopulárnejších médií distribúcia hromadného obsahu pre vydavatelia, a spotreba hromadného obsahu pre čitateľovi (alebo návštevníci).

Výhody RSS: Produktivita a čitateľnosť

podcasting

RSS bol doslova kľúčom k rastu blogov a podcastingu. Môžete sa prihlásiť na odber svojich obľúbených blogov a ušetriť veľa času jednoduchým prečítaním obsahu v čítačke RSS. V podstate vás urobiť oveľa viac s nižšími výdavkami a nakoniec uložte a veľa času.

Jednou z najviac neocenených (alebo skôr neslýchaných) výhod používania informačných kanálov RSS je čitateľnosť. My ľudia sme zvykmi. Zaujímalo vás niekedy, prečo takmer všetky romány sledujú konkrétnu veľkosť a šírku stránky, zarovnanie textu, výšku riadku, počet slov na riadok, typ a veľkosť písma? Je to za účelom vytvorenia optimálneho potešenia z čítania – menšie namáhanie našich očí, pevný pohyb očí a zlepšená rýchlosť čítania v priebehu času.

Čítačky RSS robia to isté. Môžete nastaviť preferované písmo, veľkosť a výšku riadku. Ak čítate iný obsah v rovnakom typografickom rozložení, vaša rýchlosť čítania sa zlepší. Každá stránka má svoj vlastný dizajn, typografiu a farebnú paletu. Niektorí by sa vám mohli páčiť, zatiaľ čo iní vás absolútne nenávidia. RSS premosťuje medzeru a poskytuje vám plnohodnotný zážitok zo čítania.

Kanály RSS

RSS čítačky novín

Väčšina z nás pozná tento pojem „Ikony RSS“ – oranžové políčka s bielou ikonou dostupné na väčšine webových stránok. Tieto ikony odkazujú na informačný kanál RSS na vašom webe. Používajú sa hlavne na doručovanie obsahu návštevníkom vašich stránok alebo v iných prípadoch vašim zákazníkom. RSS kanál je skôr kódovaný Označené v XML (Rozšíriteľný značkovací jazyk). Čítačky RSS a webové prehliadače, ktoré majú zabudovanú podporu pre analýzu informačných kanálov RSS (napríklad Mozilla Firefox), môžu správne čítať alebo parse RSS kanál. Ostatné prehliadače ako Google Chrome, ktoré nemajú zabudovanú podporu pre informačné kanály, po kliknutí na odkaz na informačný kanál RSS zobrazia predvolené údaje XML..

Generovanie kanálov RSS

RSS kanály musia byť ručne generované keď ste vytvorili webovú stránku s čistým kódom HTML, t. j. ak nepoužívate redakčný systém. V takýchto prípadoch môžete zamestnávať online služby vygenerovať pre vás informačný kanál RSS. Po nastavení generátora RSS ihneď po uverejnení článku na svojom webe bude váš informačný kanál RSS tento nový príspevok obsahovať. Ľudia, ktorí sa prihlásili na odber tohto kanála RSS, si môžu článok stiahnuť pomocou RSS čítačka. (K tomu sa trochu dostaneme). WordPress je však trochu iný.

WordPress a RSS

wordpress a RSS

WordPress má zabudovanú podporu pre RSS. Len čo uverejníte príspevok, WordPress ho doručí všetko jeho kanály RSS. To všetko je hotové vnútorne a nemusíte na to kliknúť na jediné tlačidlo. Možno ste si všimli, že som použil toto slovo všetko. Tu leží krása WordPressu (spolu s tisíckami ďalších výhod).

Na vašom webe WordPress je prakticky k dispozícii množstvo informačných kanálov RSS. Počet závisí od množstva zverejneného obsahu – t. J. Od počtu značiek, autorov a kategórií. WordPress podporuje štyri typy formátov informačných kanálov RSS:

 1. RSS
 2. RSS 2.0
 3. Atóm a
 4. RDF – rámec popisu zdrojov

Kanály RSS sú prístupné pomocou nasledujúcej štruktúry adresy URL:

Predvolená štruktúra adresy URLPekná Permalinková štruktúra
www.example.com/?feed=rsswww.example.com/feed/
www.example.com/?feed=rss2www.example.com/feed/
www.example.com/?feed=atomwww.example.com/feed/atom/
www.example.com/?feed=rdfwww.example.com/feed/rdf/

Dôrazne sa odporúča používať formát RSS 2.0, pretože je to najpopulárnejší a najčastejšie podporovaný formát. Mali by ste tiež propagovať svoje odkazy na informačné kanály pomocou peknej permalinkovej štruktúry, pretože sa dajú ľahko prečítať a zapamätať. Nehovoriac o tom, že väčšina stránok sleduje štruktúru celkom permalinku.

Viacnásobné informačné kanály RSS vo WordPress

viac RSS správ

Teraz je to najzaujímavejšia časť – nasadenie viacerých informačných kanálov RSS pomocou WordPress. Doteraz sme hovorili o tom, ako RSS môže distribuovať obsah stránok. WordPress vám umožňuje rozdeliť predplatné RSS na konkrétne úrovne. To umožňuje vašim návštevníkom prihlásiť sa na odber presný obsah, ktorý si želajú.

Ako to funguje?

Predpokladajme, že máte kategóriu s názvom ‘Psychológia’ a značku „Vedic Therapy“ vo vašom blogu. Čitateľ, ktorý chce všetky príspevky zaradené do psychológie, môže jednoducho pridať http://www.example.com/category/phychology/feed do ich čítačky RSS. V budúcnosti sa budú uverejňovať iba príspevky uverejnené v rámci internetu psychológia kategória by sa sprístupnila v tomto krmive. Podobne je možné pridať http://www.example.com/tag/vedic-therapy/feed do čítačky RSS, aby ste mali prístup ku všetkým príspevkom označeným Vedic Therapy. Tu je sortiment rôznych dostupných kanálov:

Typ predplatnéhoDocela Permalink
Kategóriehttp://www.example.com/category/categoryname/feed
Tagyhttp://www.example.com/tag/tagname/feed
Komentárehttp://example.com/comments/feed/
autorhttp://example.com/author/authorname/feed/
Vyhľadávaniehttp://example.com/?s=searchterm&feed=rss2
Vlastné typy príspevkovhttp://example.com/feed/?post_type=posttypename

Vo svojich informačných kanáloch môžete tiež zoskupiť viacero kategórií, viac značiek a kombináciu oboch. Existuje neobmedzený počet možností informačných kanálov RSS. Skutočne záleží na tom, ako ho použije čitateľ (t. J. Vy a ja) (pozrite sa na oficiálna dokumentácia WordPress zistiť viac).

kombinácieJednoduché (predvolené) Permalink
Viac kategóriíhttp://www.example.com/?cat=42,43&feed=rss2
Viac značiekhttp://www.example.com/?tag=tag1,tag2&feed=rss2

Keď budete mať pripravené svoje informačné kanály, môžete pomocou doplnku WordPress zobraziť svoje vlastné informačné kanály (alebo zdroje z iných webových stránok). Tom napísal úžasný článok o používaní doplnku WP RSS Aggregator WordPress na import, zlúčenie a predvádzanie informačných kanálov RSS na vašom webe (skvelý nástroj, ak veľa blogov pre hostí robíte na iných webových stránkach a chcete zahrnúť odkazy na tieto príspevky sami) webové stránky)

Čítačky RSS

RSS čítanie vole

Čítačka RSS je softvér, ktorý vám pomôže sledovať a spravovať viaceré informačné kanály RSS. Ked poviem spravovať, Prísne hovorím o stanovisku spotrebiteľa. Ak chcete začať, môžete pridať „n“ počet informačných kanálov RSS a usporiadať ich do priečinkov, značiek a kategórií. Konkrétne funkcie sa líšia v závislosti od použitej čítačky RSS, ale všeobecné vlastnosti sú rovnaké.

Čítačky RSS môžu byť pripravené pre rôzne platformy a pre mobilné zariadenia. Existuje viac čítačiek dostupných pre takmer všetky operačné systémy – Windows, Mac, UNIX a mnoho príchutí Linuxu. S zatvorenie aplikácie Google Reader, videli sme stabilný nárast počtu nezávislých čítačiek RSS. Najpopulárnejšie dnes sú všetky webové a majú aplikácie pre všetky mobilné operačné systémy – Windows, iOS a Android. Medzi príklady patria Feedly, Bloglines, Feedzilla, NewsBlur a NetVibes.

Odhlásiť sa

doručená pošta

RSS je jedným z najúčinnejších nástrojov na poskytovanie čerstvého obsahu od začiatku novej tisícročia. V súčasnosti je však jej priorita klesajúca. E-mailový marketing je nové dieťa v bloku. Prečo? Je to jednoduché. Prostredníctvom služby RSS nedostanete e-mailové adresy svojich odberateľov. Po ukončení služby Feedburner je tiež dosť komplikované odhadnúť počet odberateľov RSS.

S predplatiteľmi e-mailu získate prístup na požiadanie skupina zákazníkov. S RSS je dosah obmedzený. Z tohto dôvodu väčšina webových stránok s vysokou prevádzkou presunula ikonickú ikonu RSS priamo nadol na pätu, zatiaľ čo niektoré úplne zastavili RSS. E-mailové schránky na odber sa zobrazujú všetkými možnými spôsobmi – kontextové okná, hlavičky, bočný panel a päty.

Pre jedného mám pocit, že RSS je potrebný komunikačné médium – keďže sa prihlásim na odber mnohých webových stránok a nezaujíma ma povodeň zaplavenia mojej doručenej pošty. Záleží na vás – aký je váš názor na RSS? Áno alebo nie? Používate čítačky RSS alebo pridávate svoje články do služieb Read It Later ako Instapaper alebo Pocket? Radi by sme počuli vaše myšlienky!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map