Sprievodca pre začiatočníkov o porozumení vnútorných funkcií WordPress

 1. 1. Aktuálne čítanie: Sprievodca pre začiatočníkov o porozumení vnútorných funkcií WordPress
 2. 2. Čo je medzipamäť WordPress a prečo je to dôležité?
 3. 3. Ako funguje medzipamäť WordPress?
 4. 4. Ako nainštalovať a nastaviť medzipamäť WordPress s WP Super Cache
 5. 5. Ako nastaviť vyrovnávaciu pamäť WordPress s medzipamäťou W3 (W3TC)
 6. 6. Recenzia MaxCDN: Najlepšie CDN pre WordPress?

WordPress geekiness získala chuť a vďaka každej novej veci, ktorú sa naučíte, sa stáva lepšou. Všetci používame WordPress už nejaký čas – je to jeden z dôvodov, prečo ste tu vo WPExplorer, prečítaní tohto článku! Rovnako ako vy, aj ja som narazil na toto jemné remeslo a bol som ohromený jeho čistou krásou. WordPress nám nielen umožňuje publikovať dynamické, vizuálne príťažlivé webové stránky v priebehu niekoľkých minút, ale tiež ich používa ako viacrozmerné riešenie na správu obsahu (CMS)..


Na úvod by som rád spomenul, že tento článok je určený začiatočníkom WordPress. Väčšina z vás môže vedieť, o čom hovorím. Preto neváhajte a rýchlo si prečítajte a zdieľajte svoje názory v sekcii komentárov. Vďaka!

Vráťte sa na cestu a pozrime sa na veci, ktoré môžeme pomocou WordPress urobiť:

 • Webové stránky časopisu – TIME, GigaOM, TechCrunch, všetky používajú WordPress.com VIP
 • Hosťovanie viacerých webových stránok pod jednou strechou – EduBlogs (WordPress MultiSite)
 • Vytvorenie fóra (BuddyPress)
 • Online portfólio
 • Hosťujte portál pracovných príležitostí
 • Obchod s elektronickým obchodom (Woocommerce, Exchange, EDD, Cart66 atď.)
 • Fotoblog alebo portfólio fotografií
 • Miesto pre kapelu, reštauráciu a ešte oveľa viac

Zoznam pokračuje. Tento článok slúži ako predchodca našej nadchádzajúcej série príspevkov – Definitívny sprievodca ukladaním do vyrovnávacej pamäte WordPress. Predtým, ako pochopíme ukladanie do vyrovnávacej pamäte WordPress, musíme pochopiť, ako interne funguje WordPress. Nielen editácia a mazanie príspevkov a komentárov – ale ako sa niekoľko tisíc riadkov kódu vzájomne prelína a vytvára krásne dynamické webové stránky..

Interné fungovanie WordPress

Všetci vieme, ako pracovať s WordPress. Všetko to začína prihlásením do hlavného panela správcu WordPress – priamo z vášho webu / wp-login.php, po ktorom nasleduje publikovanie, úprava alebo odovzdanie nového obsahu, inštalácia doplnkov, motívov, zálohovanie atď..

Ale premýšľali ste o tom, ako to celé funguje? Webové stránky bežia na HTML (čo znamená Hyper Text Markup Language). Skontrolujte panel s adresou – vždy nájdete http: //sitename.tld. Medzi ďalšie protokoly patrí https, ftp, ssh atď.

Je preto zrejmé, že konečným cieľom programu WordPress je dynamicky generovať stránky HTML. Kľúčovým pojmom, ktorý tu treba pochopiť, je „dynamicky“. Výrazy „stránka HTML“, „webová stránka“ a „webová stránka“ sú synonymá. Na veľmi základnej úrovni používa WordPress na ukladanie všetkých svojich údajov PHP a SQL databázu. Nemusíme sa veľa zaoberať PHP a inými skriptovacími jazykmi, ktoré používa WordPress, pretože toto je príručka pre začiatočníkov a sú to pokročilé témy..

PHP MySQL

Máme teda dve entity. Jedným z nich je „kód PHP“, ktorý tvorí jadro WordPress a „databáza“, ktorá vytvára pamäť WordPress. Každá inštalácia WordPress má jednu databázu. Nie viac nie menej. Každý kúsok informácií, ktoré ste zadali a urobíte v budúcnosti, je uložený v databáze WordPress. Príklady zahŕňajú:

 • Informácie o používateľovi, ako je heslo (šifrované pomocou MD5), e-mailová adresa atď.
 • Všetky príspevky, stránky, značky, kategórie a vzťah medzi nimi
 • Vlastné typy príspevkov
 • Uverejňujte revízie, koncepty a možnosti v koši
 • Komentáre – schválené aj neschválené a spam
 • Možnosti tém a údaje doplnkov

A čo obrázky, dokumenty a ďalšie súbory, ktoré sa odovzdávajú? Sú príliš uložené v databáze WordPress? Nie. Sú uložené v priečinku s názvom „wp_content“. Nasleduje viac.

Štruktúra priečinka WordPress

Koreňový adresár WordPress

Od verzie WordPress 3.6.1 sú v každej inštalácii WordPress tri hlavné priečinky.

Základný priečinok

Toto je inštalačný adresár WordPress a všetko (okrem databázy WordPress existuje tu). Nazývame to „koreňový adresár“. V prípade ľudí, ktorí používajú WordPress na zdieľaných hostingových serveroch poháňaných cPanel, je koreňový adresár pravdepodobne obsahom adresára „public_html“, ak používate WordPress vo svojej základnej doméne (tj. Site.com a nie site.com/ zložka).

Koreňový adresár WordPress obsahuje presne tri priečinky: wp_content, wp_includes a wp_admin spolu s partiou ďalších súborov PHP, z ktorých najdôležitejšou je „wp_config.php“. Úpravou tohto súboru môžeme pridať veľa základných možností prispôsobenia WordPress, ktoré nie sú ľahko dostupné na hlavnom paneli správcu WordPress. Napríklad môžeme zakázať následné revízie, nastaviť názov webu používaný WordPress (užitočné pre zmeny domén), povoliť režim údržby atď. Súbor wp-config.php je veľmi dôležitý súbor a nemalo by sa s ním manipulovať. Obsahuje dôležité informácie, ako napríklad prístupové oprávnenia k vašej databáze WordPress. Ak sa niekto môže dostať do vašej databázy, má úplnú kontrolu nad vašim webom.

wp_includes

wp_includes

Tento priečinok obsahuje všetky ostatné súbory a triedy PHP, ktoré sú potrebné pre základné operácie WordPress. Opäť nechcete upravovať žiadne súbory v tomto adresári.

wp_admin

Tento priečinok obsahuje rôzne súbory na hlavnom paneli programu WordPress. Viete, že všetky administratívne činnosti alebo funkcie súvisiace s programom WordPress, ako napríklad písanie príspevkov, moderovanie komentárov, inštalácia doplnkov a tém, sa vykonávajú prostredníctvom ovládacieho panela systému WordPress. Prístup je povolený iba registrovaným používateľom a prístup je opäť obmedzený na základe úlohy používateľa. Správca umožňuje úplný prístup, za ktorým nasleduje editor, potom prispievateľ a nakoniec účastník. Ovládací panel programu WordPress je zvyčajne prístupný na stránke http://wpexplorer.com/wp-admin.

wp_content

Priečinok wp_content obsahuje všetky údaje nahrané používateľom a je opäť rozdelený do troch podpriečinkov:

 1. témy
 2. plugins
 3. nahranie

Adresár „témy“ obsahuje všetky témy, ktoré sú nainštalované na vašom webe WordPress. Každý súbor wordpress.zip, ktorý si stiahnete z WordPress.org, má nainštalované dve témy – pre WordPress 3.6.1 je ich dvadsať dvanásť a dvadsať trinásť. Môžete nainštalovať toľko tém, koľko chcete, ale naraz môžete aktivovať iba jednu tému (hoci existujú niektoré doplnky, ktoré vám umožňujú aktivovať viac). Adresár „témy“ nemôže byť nikdy prázdny, pretože na prácu s programom WordPress je potrebná aspoň jedna téma!

Podobne sa „doplnky“ používajú na ukladanie všetkých doplnkov nainštalovaných na vašom webe WordPress. Na rozdiel od adresára „témy“ môže byť tento adresár prázdny, pretože môžete bez problémov používať webové stránky WordPress. Môžete ľubovoľne aktivovať toľko doplnkov, koľko chcete, ale je dobré nainštalovať iba tie potrebné. Prečítajte si článok Kyly o rôznych doplnkoch WordPress, ktoré sú dnes k dispozícii.

Všetky obrázky (a ďalšie mediálne súbory), ktoré ste odovzdali od času, keď ste spustili svoje stránky, spolu so všetkými budúcimi nahrávaniami, sa uložia do adresára „odovzdané“, usporiadané podľa roku, mesiaca a dňa. Tento priečinok možno považovať za databázu pre všetky netextové údaje – obrázky, súbory PDF, videá, MP3 atď. Preto je dobrým bezpečnostným postupom obmedziť prístup verejnosti k týmto zložkám. To sa dá dosiahnuť úpravou súboru .htaccess, ktorý sa nachádza v adresári wp_content. Preto pri zálohovaní; kopírovanie iba inštalačného priečinka WordPress nerobí problém. Musíte skopírovať databázu aj celý obsah inštalačného adresára WordPress!

Anatómia žiadosti WordPress

Alebo ako by som to chcel nazvať,

Čo sa stane, keď si niekto prezerá váš blog?

Keď niekto navštívi vaše webové stránky s podporou WordPress, WordPress dynamicky vygeneruje HTML kód (kombinovaný s CSS a JS) a doručí ho návštevníkovi. Rozšírenie .html sa za URL nezobrazí (ako ste videli na niektorých starých webových stránkach), pretože tento obsah sa dynamicky generuje. Nasledujúce body predstavujú zovšeobecnenie akcií, ktoré sa uskutočnia v prípade žiadosti o webovú stránku:

 1. Prehliadač návštevníka požaduje webovú stránku
 2. Jadro WordPress (možno ho považovať za mozog WordPress) volá požadované skripty PHP začínajúce index.php
 3. Jadro WP potom komunikuje so svojou databázou a načíta údaje (príspevky / stránky atď.)
 4. Potom kombinuje načítané údaje, údaje z aktuálne aktívnych doplnkov a aktuálne aktívnej témy a generuje HTML kód „za behu“ alebo „dynamicky“
 5. Tento dynamicky vygenerovaný kód HTML potom slúži prehliadaču návštevníka

Podobne, keď je príspevok publikovaný alebo uložený, alebo ak je vložený komentár alebo je uskutočnené vyhľadávanie, jadro WordPress vykoná požadované interné operácie a uloží ich do svojej databázy pre budúce použitie a tiež upozorní administrátora WordPress. Vy (administrátor) ich vidíte ako nový komentár čakajúci na moderovanie, alebo ako „x“ počet komentárov vo fronte spamu atď..

Požiadavka HTML

Teraz je opakovanie všetkých týchto krokov zakaždým, keď niekto požaduje webovú stránku (príspevok, stránka, stránka archívu, čokoľvek), časovo a časovo náročná práca. Je dobré, keď vaše stránky navštívi 10 ľudí. Ale zvýšte to o 100, 1000 alebo milión, potom začne skutočný problém. Iba superpočítače by boli schopné zvládnuť toľko súbežných operácií. Väčšina webových stránok WordPress je hosťovaná na zdieľaných webhostingových serveroch, ktoré majú asi 1/1000th o sile superpočítačov.

Čo teda urobíme teraz? Zadajte ukladanie do vyrovnávacej pamäte WordPress. Nebudeme sa tým zaoberať tu, takže zostaňte naladení na ďalšiu časť série – úvod do ukladania do pamäte cache WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me