Výhody a nevýhody multisite WordPress – Ako nainštalovať multisite s miestnym Xampp

Multisite WordPress: Klady, zápory a inštalácia

Ak spravujete viaceré weby WordPress, určite ste mali pocit, že ich musíte všetky spravovať z jediného dashboardu. WordPress má riešenie – inštaláciu viacerých miest. To znamená, že program WordPress inštalujete iba raz a na tejto jedinej inštalácii programu WordPress vytvoríte a spravujete niekoľko samostatných serverov, všetko od jedného správcu. Nie je potrebné hľadať ďalej ako WordPress.com ako príklad viacerých miest.


Kontrola vykonávaná správcom lokality nad jednotlivými lokalitami je orezaná a správca siete alebo superadministrátor sa stáva výkonným a má nadradené právomoci nad správcami jednotlivých stránok. Správcovia webových stránok nemôžu nainštalovať ani zmeniť doplnky a motívy a to môže urobiť iba správca Super Admin.

Kedy sa viacstránka nepoužíva

Miesta na viacerých miestach fungujú ako samostatné jednotky, ktoré sa príliš neprekrývajú. Takže, ak všetko, čo chcete, je zbierka stránok, ktoré zdieľajú údaje a používateľov, potom nie je pre vás viacero miest. Ak je vašou jedinou požiadavkou, aby vaše webové stránky vyzerali inak, možno to dosiahnuť pomocou doplnku, ktorý prepína medzi témami. Ak chcete mať rôzne úrovne prístupu pre rôznych používateľov, môžete obmedziť možnosti, prepojiť adresy URL alebo prepnúť používateľov a ponuky jednoducho pomocou doplnkov.

Viacstránku by ste mali preskočiť aj vtedy, ak správcovia stránok chcú voľne pridávať témy a doplnky alebo ak nechcú zdieľať serverový priestor alebo databázu. To isté by platilo, ak by chceli ísť s rôznymi poskytovateľmi hostiteľských služieb.

Kedy použiť viacstránku

Multisite je najvýhodnejšia pre každú organizáciu, ktorá má hierarchické usporiadanie, ako je vláda a jej rôzne Wings, univerzity a ich katedry alebo sieť blogov, ktoré nejakým spôsobom súvisia. Multisites sú vhodnejšie pre stránky, ktoré fungujú s vysokou mierou nezávislosti v rámci svojej vlastnej oblasti pôsobenia a zdieľajú niektoré spoločné zdroje.

Multisite je teda zmiešaný vak, ktorý má klady aj zápory a potreba multisite sa musí posudzovať od prípadu k prípadu..

Pros

 • Z jedného hlavného panela, ktorý vyzerá takto, môžete spravovať ľubovoľný počet jednotlivých stránok.

1

 • Jednotliví správcovia webových stránok môžu slobodne spravovať svoje webové stránky s výhradou obmedzení.
 • Témy a doplnky je potrebné nainštalovať iba raz a potom ich aktivovať v celej sieti. Ditto pre aktualizáciu. To nielenže vedie k lepšej správe, ale tiež k efektívnemu využívaniu priestoru na serveri.
 • Používatelia si môžu vytvoriť vlastné blogy vo vašej sieti a spravovať ich. Ak chcete, aby zostal súkromný, môžete obmedziť prístup na používateľov.
 • Sieť môžete speňažiť tak, že ostatným ponúknete hostingové služby. Ak ste na zdieľanom hostovaní, môže to byť trochu ťažké. Tieto blogy budú mať vlastné tabuľky v databáze. Na vašom serveri nemajú svoje vlastné adresáre, ale pokiaľ ide o nahrávanie médií v sieti, majú svoje vlastné samostatné adresáre. Keďže štruktúru súborov spravuje program WordPress, nemusíte s tým robiť problémy.

Nevýhody

 • Nie všetky doplnky budú fungovať na viacerých lokalitách. Pred inštaláciou budete musieť skontrolovať, či sú doplnky kompatibilné s viacerými lokalitami.
 • Jednotlivé weby nemôžu pridávať ani odstraňovať témy a doplnky. Ak sú prítomné v sieti, môžu byť aktivované a deaktivované.
 • Ak dôjde k výpadkom vašich stránok alebo serverov, ovplyvní to všetky weby v sieti.
 • Akákoľvek špička v prenose na ktorúkoľvek stránku v sieti môže ovplyvniť rýchlosť všetkých ostatných stránok v sieti. Možno to pre začiatočníka trochu zvláda.
 • Nie všetky hostingové plány podporujú multisite. Potreby hostingu sa zvýšia v prípade viacerých miest. Ak plánujete na niekoľkých webových stránkach, ktoré majú skôr charakter testovacích webových stránok, zdieľaný hosting môže stačiť. Ak však chcete pridať obrovské množstvo stránok, najmä stránky s vysokou návštevnosťou, zistíte, že musíte aktualizovať svoje potreby hostingu. Dôrazne odporúčame WP Engine a zotrvačník – obidva začínajú na približne 30 dolárov za mesiac pre podporu viacerých miest.

WordPress Multisite je jednoduchá a výkonná funkcia, ale pred inštaláciou sa uistite, že je to správne riešenie pre vás. Oddelenie lokality od multisite neskôr alebo migrácia multisite môže byť pre vás príliš zložitá na to, aby ste ju zvládli bez odbornej pomoci.

Ak uvažujete o viacerých lokalitách iba pre jednoduchú správu viacerých stránok WordPress z jednej obrazovky, možno by ste mali zvážiť aj spravovanie služieb s poskytovateľom služieb, ako je ManageWP. Jedná sa o platenú službu, ktorá prináša ďalšie výhody, ako je zabezpečenie, zálohovanie a klonovanie.

Inštalácia viacerých miest

Aby ste mohli, musíte byť administrátorom a mať prístup k súborovému systému vášho servera vytvoriť viacstránku. Na úpravu súborov a vytvorenie adresára musíte mať privilégiá. Existuje každá možnosť, že aj keď vám nie je príjemný kód, nastavíte viacmiestny server bez toho, aby ste museli naraziť na akékoľvek problémy. Znalosť riadenia PHP, CSS, HTML a serverov sa však hodí, ak potrebujete riešiť problémy.

Skôr ako začnete, rozhodnite sa, či chcete pridať lokality ako subdomény alebo podpriečinky. Toto už nie je možné zmeniť neskôr, preto si starostlivo vyberte. Z hľadiska adresy URL to znamená,

 • Priradenie rôznych subdomén pre každú lokalitu: site1.multisite.com, site2.multisite.com
 • Priradenie rôznych ciest pre každú stránku: multisite.com/site1, multisite.com/site2

Môžete tiež priradiť domény ako multisite1.com, multisite2.com, vyžaduje si to však použitie doplnkov a určité technické znalosti.

Ako teda nainštalujete viacmiestny server? Tu prejdem kroky a ukážem inštaláciu s miestnym XAMPP.

1. Povolenie funkcie viacerých miest.

 • Prvým krokom pri inštalácii viacerých miest je inštalácia WordPress bežným spôsobom. Nájdite vo svojom WordPress súbor wp-config a otvorte ho.
 • Vyhľadajte frázu „/ * To je všetko, zastavte úpravy! Šťastné blogovanie. * / “Blízko konca súboru. Tesne nad túto frázu pridajte nasledujúci jediný kód:
  define ('WP_ALLOW_MULTISITE', true);
 • Uložte súbor a znova ho vložte späť na server.
 • Teraz nájdete novú položku „Nastavenie siete“ pridanú pod položkou Nástroje na hlavnom paneli.

2. Nastavenie subdomén a podadresárov.

 • Pokračujte do Nástroje> Nastavenie siete a vyberte si medzi subdoménami a podadresármi.
 • Ak nastavujete sieť založenú na subdoméne, mali by ste sa obrátiť na poskytovateľa hostiteľských služieb, pretože veľa z nich túto funkciu nepovoľuje. Budú musieť pre vaše stránky nastaviť zástupné karty DNS. Podadresáre takéto povolenia nevyžadujú. Po výbere kliknite na inštaláciu.

2

 • Keďže som na inštaláciu WordPress použil miestny server s vlastným hosťovaním, moja voľba bola obmedzená na podadresáre (pre hostovaný server bude ponúknutá aj možnosť subdomény).
 • Ak chcete previesť existujúcu inštaláciu programu WordPress na viacmiestny server, možnosť podadresára nie je pre vás otvorená. Sieť môžete vytvoriť iba s subdoménami.
 • Vytvorí sa niekoľko riadkov kódu, ktoré môžete vložiť do súboru wp-config.php a do súboru .htacess..

3

 • Vložte kód podľa pokynov a uložte súbory. WordPress Multisite bude úspešne nainštalovaný. Ak chcete získať prístup k svojmu informačnému panelu siete, musíte sa znova prihlásiť.

3. Vytváranie alebo pridávanie lokalít

Keď sa dostanete do tejto fázy, váš WordPress Multisite je takmer ako každé bežné miesto. Ak sa z neho stane skutočne funkčný multisite, musíte vytvoriť a pridať nové stránky. Takto to robíte,
Na paneli Network Dashboard kliknite na ikonu Moje stránky> Správca siete> Webové stránky> Pridať nové

4
Vyplňte podrobnosti, ako je adresa stránky, názov, e-mail a kliknite na tlačidlo Pridať nový.
Vytvorí sa nová stránka.
Môžete pridať ľubovoľný počet webových stránok a zoznam webových stránok zobraziť kliknutím na položku Všetky stránky

5

4. Aktivácia tém

Témy môžete nainštalovať a aktivovať na viacerých miestach dvoma spôsobmi – nainštalujte ich do správcu siete a aktivujte ho pre celú sieť alebo ho nainštalujte do správcu siete a povoľte ho úpravou v rámci tejto lokality. Ak chcete tému aktivovať v prvej metóde, vyhľadajte Témy na paneli Network Dashboard a kliknite na Pridať novú. Po nainštalovaní témy kliknite na položku Povoliť sieť. Teraz bude téma okamžite k dispozícii pre celú sieť.

Ak chcete aktivovať témy druhou metódou, v Network Admin kliknite najprv na Webové stránky a potom na web, na ktorom chcete tému povoliť. Potom kliknite na tlačidlo OK Úpravy> Témy a nájdite tému, ktorú chcete povoliť. V rámci tejto témy kliknite na položku Povoliť. Po otvorení karty Témy v Správcovi tohto webu sa zobrazí téma, ktorú ste pridali. Stránka sa potom môže rozhodnúť aktivovať tému.

5. Aktivácia doplnkov

Ako posledný krok budete musieť nainštalovať a aktivovať doplnky pre viacero lokalít. Za týmto účelom si stiahnite a nainštalujte doplnok rovnako, ako by ste normálnym spôsobom. Ak chcete doplnok pre celú viacmiestnu stránku aktivovať, kliknite na položku Aktivovať v sieti a doplnok sa aktivuje na všetkých stránkach..

Ak chcete, aby bol doplnok aktívny iba na jednom webe, stiahnite a nainštalujte doplnok v správcovi siete. Potom navštívte stránku ako správca lokality a aktivujte doplnok na jednotlivých stránkach.

Uzavrieť

Zhodnoťte svoje potreby a ak je to potrebné, neváhajte a nainštalujte viacmiestny server. Inštalácia viacerých miest je síce veľmi jednoduchá, ale riadenie je zložité. Trochu skľučujúca môže byť aj migrácia viacerých miest alebo oddelenie jedného miesta od viacerých miest. Pravidlom je postupovať opatrne.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map