cPanel vs Plesk pre používateľov WordPress

cPanel a Plesk sú dva z najznámejších ovládacích panelov dnes. Obaja majú vynikajúcu sadu funkcií a sú určite pred ostatnými. Každý z nich súťaží na rovnakom trhu s cPanel, ktorý má z dôvodu jeho popularity miernu výhodu. Dnes budem porovnávať cPanel vs Plesk vedľa seba. Na konci článku môžete najlepšie posúdiť, ktorý ovládací panel je najlepší na správu vlastného predajcu alebo hosťovania WordPress.


cPanel pre WordPress

cPanel musí byť najobľúbenejším ovládacím panelom na Zemi. Takmer každý používateľ, ktorý hostil web minimálne raz, to viem. Je to jeden z najjednoduchších manipulovať a je tam navždy. Hosťuje na ňom viac ako 70 miliónov webových stránok a používa sa vo viac ako 70 krajinách. Aj keď sa jedná o pôsobivé čísla, nemusí to nevyhnutne zmeniť cPanel na najlepšie riešenie pre hosťovanie WordPress. Panel však poskytuje výhodu, pretože každý vie, ako ho teraz používať.

stanovenie ceny

Ak chcete hostiť svoje webové stránky pomocou cPanel, musíte vedieť, že sa model ceny nedávno zmenil a bol prijatý s negatívnymi reakciami vo všetkých častiach. Predchádzajúci cenový model bol vynikajúci pre všetkých začiatočníkov, administrátorov a dokonca aj profesionálnych používateľov. Nestanovil žiadny limit na množstvo účtov, ktoré by bolo možné vytvoriť, a to všetko za úhľadnú cenu 35 dolárov. Tento plán by sa mohol použiť aj na akomkoľvek cloudu, VPS alebo dokonca na vyhradenom serveri.

Nový model oceňovania na druhej strane výrazne obmedzuje množstvo účtov. sólo a admin plány sú zbytočné, ak plánujete používať svoj vlastný server. Ty jednoducho nemôžeš. Pre malé cloudové servery môžu byť užitočné v závislosti od toho, čo plánujete robiť. cPanel obmedzuje sumu na účty a každý účet môže mať jednu doménu. Môžete vidieť, že plány Solo a Admin sú veľmi obmedzené.

pre plán umožňuje iba 30 účtov a bude slúžiť každému používateľovi, ktorý chce rozšíriť svoje podnikanie, ale prvotný plán je miestom, kde veci začínajú klesať na juh. predné plánujete 45 dolárov, ale navyše máte limit 100 účtov. Po dosiahnutí tohto limitu budete musieť zaplatiť 0,20 USD za každý nový účet. Ak plánujete používať veľký server so zákazníkmi, môžete za to platiť veľkú cenu. Každá firma poskytujúca hosting s viac ako 300 účtami zaplatí približne 85 USD v porovnaní s 35 USD.

Navyše, menšie plány vám nedovolia hostiť cPanel na vyhradenom serveri, takže bežný používateľ, ktorý chce iba 20 webových stránok na jednom účte na jeho vlastnom vyhradenom serveri, bude mať zaplatenú plnú cenu 45 USD, aby mohol používať. Rozhodne to nie je dobrý obchodný postup.

Základy

Odhliadnuc od neobvyklého nového licenčného modelu, cPanel má čo ponúknuť. Začnem základmi.

Ovládací panel je rozdelený na používateľský ovládací panel WHM a cPanel. V tomto článku sa zameriam výlučne na klientsku časť cPanel, pretože práve na ňu sa budete najviac snažiť. Mohol som preskúmať backend WHM a porovnať ho s Pleskovou backendom v budúcom článku.

Zákaznícky panel je elegantný a dá sa rýchlo zmeniť z tmavého na ľahké. Najdôležitejšie časti pre akúkoľvek inštaláciu WordPress sú File Manager, MultiPHP manager a PHPMyAdmin, kam nahráte / vytvoríte svoju databázu..

Správca súborov

Aj keď bol správca súborov vylepšený novým štýlom, zostane to starý dobrý správca súborov, ktorého sa všetci veľmi radi a nenávidíme. Správca súborov vám umožňuje vytvárať priečinky a súbory, presúvať ich, zbaliť a rozbaliť súbory a odstrániť. Prevažná väčšina akcií sa vykonáva pomocou myši, ale akceptuje niektoré vstupy z klávesnice, napríklad kláves Delete.

Inštalácia WordPress na cPanel nie je taká jednoduchá, ak vám chýba Softaculous Installer, ktorý je doplnkom tretích strán, ktorý je možné nainštalovať na cPanel, aby sa zmiernili bolesti pri inštalácii. Pretože to nie je súčasťou cPanel, nebudem tento doplnok kontrolovať. Vytvorenie novej inštalácie WordPress bude znamenať, že budete musieť ručne nahrať súbor zip pre WordPress a rozbaliť ho do svojej novej domény v priečinku public_html, ktorý bude viditeľný pre web..

Úpravy súborov je ľahké pomocou Správcu súborov a umožňujú vám vidieť aj súbory s farebným kódom v závislosti od typu súboru, ktorý vyberiete v hlavnej ponuke..

DNS

Editor zón vám umožní vytvárať, upravovať a mazať položky DNS v cPanel. Aj keď sa dá ľahko používať, nie je to také intuitívne, ak ste zvyknutí pridávať položky do DNS.

Túto metódu budete musieť použiť na pridanie záznamu A pre svoje stránky v prípade, že potrebujete alebo pridáte záznamy CNAME na overenie domény v prípade, že napríklad chcete využívať služby SMTP tretích strán..

mysql

Možnosť Databázy Mysql vám umožní vytvoriť, upraviť a odstrániť databázu. Tento proces je dosť jednoduchý, ale po dokončení jeho vytvorenia vám neumožní odovzdať zálohu databázy, čo musíte urobiť, ak plánujete odovzdanie dokončeného webu do programu cPanel.

Tento proces umožňuje vytvoriť databázu, vytvoriť používateľa a potom priradiť databázu používateľovi. Celý proces je pre začiatočníkov priamy, ale pre odborníka nie je taký cool.

Import databázy je miesto, kde cPanel zobrazuje škaredú tvár nie je vôbec dovozcom! Budete musieť použiť dobrý starý phpMyAdmin na importovanie databázy, ktorá nebude využívať viacnásobné vlákna, čo znamená, že veľké importovanie databázy môže byť problémom s cPanel, pretože tento proces môže byť skutočný pomalý a čas potrebný na dokončenie.

e-maily

E-mailové účty, časť cPanel, je najlepšia časť. Toto nastavenie je mimoriadne ľahké sledovať a umožní vám ľahko vytvárať účty. Každý účet je možné spravovať z internetu Skontroluj poštu a dokonca si môžete vybrať webovú službu, ktorú chcete používať. Pripojte zariadenia V podstate sa dozviete, ako nastaviť parametre cPanel na zariadení, v závislosti od typu zariadenia, ktoré plánujete používať.

WordPress

cPanel má teraz možnosť automaticky nainštalovať WordPress nainštalovaním modulu cPanel tretej strany pre WordPress. Po celé roky bola absolútnou jedinou možnosťou inštalátor Softaculous Apps.

Inštalačný program vám umožní takmer vykonať inštaláciu programu WordPress jedným kliknutím, takmer preto, že stále musíte nakonfigurovať niektoré nastavenia, aby ste mohli začať inštaláciu..

Nástroj cPanel WordPress sa nachádza pod Softvérom lokality a umožňuje vám nainštalovať WordPress ľahko, ale s obmedzenou kontrolou nad vašim webom. Softuculous modul tretích strán je stále lepší.

Viac Stuff

cPanel má niektoré ďalšie funkcie. Panel umožňuje ovládať šírku pásma, kontrolovať nespracovaný prístup, má metrický editor, IP blokátor a SSH prístup (v závislosti od aktivácie pre tento účet). Panel je k dispozícii vo viacerých jazykoch bez obmedzenia výberu a môže nainštalovať certifikáty SSL automaticky pomocou automatického certifikátu cPanel Comodo. Vždy, keď vytvoríte novú doménu, cPanel za ňu vydá certifikát. Toto správanie môžete zmeniť v WHM, ale predpokladám, že sa ho nikto nebude chcieť dotknúť, pretože v podstate ide o SSL zadarmo pre všetkých. Používanie programu Poďme šifrovať je tiež podporované, ale nie je predvolene nastavené.

subdomény

Vytvorenie subdomény v cPanel je rovnako jednoduché ako kliknutie na tlačidlo.

Nevyžaduje sa žiadna iná konfigurácia. Tento modul môžete tiež použiť na nastavenie presmerovania pre túto subdoménu.

zálohovanie

Sprievodca zálohovaním funguje podľa očakávania a umožňuje vám vytvoriť zálohu pre celý účet.

Riešenie zálohy na cPanel má niekoľko obmedzení. Aj keď sú teraz podporované prírastkové zálohy, nemôžete nastaviť zálohu pre doménové súbory, databázu a e-maily osobitne, musíte si vytvoriť úplnú zálohu, aby ste ju mohli neskôr obnoviť. Môžete si stiahnuť samostatné zálohy domovského adresára a databázy, ale nedovolí vám neskôr obnoviť túto zálohu. Neexistuje tiež spôsob, ako importovať konkrétne zálohy zo samotného servera, na úplné obnovenie sú k dispozícii iba úplné zálohy účtu.

Multi PHP

Môžete si vybrať zo širokej škály verzií PHP zo samotného ovládacieho panela, prepínač by mal trvať iba pár sekúnd a je uskutočňovaný prostredníctvom konfigurácie v .htaccess domácej zložky..

cPanel podporuje až do PHP 7.3 a dole do PHP 5.6, aj keď je PHP 5.6 už zastarané.

výkon

Aj keď cPanel prešiel niekoľkými aktualizáciami počas životnosti produktu. Spoločnosť stále odmieta implementovať nginx správne. Skorá alfa je pripravená na testovanie, ale nikde blízko úrovne nie sú momentálne ostatné ovládacie panely. To znamená, že hoci sa cPanel ľahko používa, má veľa možností a je dobre známy, výkon nebude v porovnaní s ostatnými panelmi, ktoré používajú nginx, dobrý. Ak chcete vedieť, prečo je nginx tak dobrý pre WordPress, prečítajte si môj ďalší článok tu.

Aj keď má cPanel plány pre nginx, spoločnosť tento webový server nemá rada a jeho včasná podpora neumožňuje hneď odporučiť. To ponecháva cPanel iba na používanie Apache. Neexistuje žiadna optimalizácia, ktorá by mohla zmeniť cPanel server, na ktorom je spustený Apache, ako iný server, ktorý prevádzkuje iný ovládací panel s natívnym nginx. Musíte to vziať do úvahy skôr, ako začnete pracovať na cPanel. Pre málo domén to nemusí byť problém, ale pre veľmi preplnené stránky s veľkým počtom návštev to môže byť rozhodujúcim faktorom.

Balenie cPanel

Disponujeme ovládacím panelom, ktorý sa ľahko používa a všetci to vedia. To vám umožní vyladiť všetky hostingové vlastnosti bez problémov, má použiteľný záložný systém s obmedzeniami a umožní vám prepínať medzi verziou PHP bez problémov. Záporné body sa točia okolo nedostatku podpory nginxu, správneho dovozcu databáz (núti vás importovať databázy priamo z phpMyAdmin, čo je podľa súčasných štandardov neodpustiteľné), nedostatku lešteného správcu WordPress, ľahkému klonovaniu alebo stagingu a licenčnému modelu to sa stalo tým horším, s čím by priemysel mohol prísť.

Plesk pre WordPress

Plesk bol priamou konkurenciou pre cPanel až pred pár mesiacmi. Hovorím to preto, že majiteľ Plesk, Oakley Capital kúpil cPanel. To znamená, že obidve ovládacie panely sú teraz vo vlastníctve tej istej spoločnosti. Takže aj keď sú priamymi konkurentmi, môžu byť nastavení tak, aby ponúkali rôzne možnosti, aby sa navzájom nevybojovali. Toto tiež nie je dobrá správa, pretože najnovší cenový model by mohol veľmi dobre znamenať, že príde aj do Pleska, čo by pre nás mohlo byť katastrofou..

Plesk mal minulý rok určitú vôľu, keď sa rozhodol zmeniť model tvorby cien a účtovať viac za každú licenciu, ale v porovnaní so súčasnosťou s cPanel je to oveľa lepšia alternatíva. Prsty prekrížili, že nevykonávajú inú zmenu v licencii, aby napodobnili to, čo urobili s cPanel.

stanovenie ceny

Plesk ponúka vstupný bod do Web Admin Edition až pre 10 domén, kde cPanel ponúka jeden účet s jednou doménou. Už od začiatku môžete vidieť, že Plesk ponúka oveľa viac. Web Pro Edition je umiestnený priamo pred účtom Solo na cPanel. Takže v podstate máte 30 úplných domén s neobmedzeným subdoménami za rovnakú cenu, akú získate v rámci samostatného plánu pre cPanel iba jeden účet / doménu. smiešny!

Web Pro Edition narastá limit domény na 30. Avšak pre energetického používateľa je to stále nízka suma, dokonca aj bez obmedzenia účtu. Plesk nebudú sa počítať subdomény smerom k limitu domény a môžete mať toľko, koľko chcete. Všetky plány môže byť použitý na vyhradenom serveri predsa. Aby ste mohli nainštalovať ovládací panel na svoj vlastný dedikovaný server, nebudete si musieť kupovať webhostingovú edíciu. Poznámka – to je niečo, čo nemôžete urobiť s cPanel, čo vás prinúti kúpiť si Premier licenciu. Vydanie Web Host je ešte výkonnejšie. Je to rovnaká cena ako licencia Premier na cPanel. Rozdiel je v tom, že namiesto obmedzenia účtov na 100 nemáte žiadne limity na účty alebo domény.

Všetky plány spoločnosti Plesk majú nástroj WordPress Toolkit, ktorý je v podstate darom boha pre každého manažéra WordPress (počkajte, kým vám ukážem, prečo neskôr).

Základy

Plesk je iný ako cPanel a v niektorých aspektoch sa s ním ľahšie manipuluje. Rozhranie má dva rôzne pohľady: zobrazenie hostiteľa a zobrazenie mocného používateľa. V zobrazenie hostingu, tá, ktorú práve vidíte, je ponuka rozdelená na Plány služieb / Odbery, Zákazníci a Domény. V Power View používateľa, ideálny pre väčšinu používateľov, ktorí nie sú hostiteľskými spoločnosťami, uvidíte spolu s panelom konfigurácie (Správa služieb) iba domény, databázy a správcu súborov. Oba pohľady vám umožňujú ovládať všetko z jediného rozhrania. Toto je na rozdiel od programu cPanel, ktorý rozdeľuje pohľady s WHM (root control) verzus cPanel view (customer).

Hlavné okno tiež zobrazuje kontrolu odchádzajúcej pošty, zákazníkov, predplatné a plány služieb. V režime Power User zobrazuje množstvo domén, mailov a pod.

Pohľad na doménu je v oboch režimoch identický a je k dispozícii z jediného vstupného bodu ovládacieho panela. Ak ste zákazníkom, môžete vidieť toto zobrazenie aj pre svoje domény. Je to podobné režimu distribúcie na cPanel. Plesk je však oveľa pohodlnejší a na každom účte umožňuje viac domén. Zatiaľ čo cPanel nevyžaduje a nevyžaduje, aby ste tento účet definovali ako predajcu.

Ponuka prihlásenia na odber zobrazuje podrobné zobrazenie vlastností vašej domény so všetkým, čo je v jednom kompaktnom okne. Informácie sú prísnejšie a lepšie usporiadané ako cPanel.

Hlavné okno vám umožňuje ovládať všetko od verzie PHP, protokolov, prístupu FTP, nastavení pošty, správcu súborov, certifikátov poskytnutých Let’s Encrypt, rozšírenej konfigurácie (vrátane nginx), pravidiel prepisovania a DNS. Všetko je tu, lepšie distribuované, pevnejšie a lepšie usporiadané ako na cPanel, kde je všetko zmiešané dohromady.

Správca súborov

Správca súborov je skutočne vynikajúci. Funguje to nielen to isté ako cPanel, je to rýchlejšie, vyžaduje menej zdrojov prehliadača, dokáže bez problémov upravovať skutočne veľké súbory a umožňuje vám zabaliť, rozbaliť a nahrať súbory. Jediným bodom, kde je cPanel lepší, je odovzdanie súboru. Plesk má tendenciu byť pomalší a neumožňuje nahrávanie veľkých súborov, kde ho na cPanel môžete nastaviť prakticky bez obmedzenia.

Úprava súborov je skutočne výkonná a kompaktná. Vyskytuje sa v rovnakom okne a v záhlaví sa zobrazí štruktúra adresárov / súborov.

DNS

Plesk vám umožňuje ľahko pridávať záznamy DNS. Nemá typické úpravy cPanel. Každá položka sa edituje osobitne, kde na cPanel môžete editovať podľa skupiny (jeden bod pre cPanel). Úpravy sú tiež jednoduchšie. Nemusíte pridávať poslednú bodku ani sa veľmi nestarať o to, ako uverejníte text, pretože editor DNS zvyčajne opravuje nekonzistenciu pred aktualizáciou položiek..

Súbor nástrojov WordPress

Jedným z najsilnejších bodov v prospech Plesku je skvelá súprava nástrojov WordPress. Tento nástroj je jednoducho vynikajúci. Umožní vám rýchlo vytvoriť inštaláciu WordPress, zmeniť heslá, odpojiť inštaláciu, vyhľadať existujúcu inštaláciu WordPress a pridať ich do systému, klonovať, kopírovať a vytvárať pracovné kroky jediným kliknutím.!

Sada WordPress Toolkit vám tiež umožní spracovať zabezpečenie pomocou sady začiarkavacích políčok, ktoré môžete povoliť / zakázať. Jediným kliknutím môžete tiež rýchlo povoliť režim údržby, indexovanie vyhľadávacieho nástroja, režim ladenia a aktivovať ochranu heslom. Ak ste nainštalovali Plesk pomocou natívny nginx ako webový server tiež môžete povoliť ukladanie do vyrovnávacej pamäte nginx. Toto pridáva neuveriteľné zvýšenie výkonu nielen na vaše webové stránky, ale aj na váš server pomocou jediného prepínača.

Schopnosť klonovať a kopírovať a nastavovať postupovanie je prvoradá. Je to jeden z najsilnejších bodov k používaniu Pleska namiesto cPanelu. Ani to nekončí. Máte možnosť pridávať doplnky a motívy a dokonca môžete konfigurovať „balíčky“ ako sadu doplnkov a množinu motívov pre ľahkú inštaláciu jedným kliknutím na akýkoľvek nový web..

Pokročilé nastavenia

Pre tých, ktorí sú na strane výkonného používateľa, má Plesk niekoľko úžasných možností na optimalizáciu vašich stránok. Hneď od začiatku môžete nainštalovať Apache a nginx spolu, môžu byť použité v niekoľkých kombináciách. Napríklad: Apache ako webový server, Apache ako webový server s nginx ako proxy, nginx ako webový server a tiež nginx ako webový server s nginx cache. Super v poriadku?

Natívny režim nginx sa dá pre web ľahko aktivovať jednoduchým vypnutím režimu Proxy, ktorý vypne Apache a potom použije PHP-FPM s Nginx. To sa ešte nedá dosiahnuť pomocou cPanel. Môžete tiež povoliť ukladanie do vyrovnávacej pamäte pre nginx a zadávať akékoľvek ďalšie pravidlá pre nginx, ktoré chcete, do ďalších direktív nginx. Použijú sa ihneď po kliknutí na tlačidlo Použiť.

Kontrola SSL

Certifikáty sú spracovávané prostredníctvom programu Poďme šifrovať v spolupráci so spoločnosťou Plesk. Môžete nielen vydávať neobmedzené certifikáty pre svoje domény, ale môžete tiež vydávať zástupné certifikáty pre svoju hlavnú doménu. Dávam prednosť spôsobu spracovania certifikátov Plesk, pretože proces môžete riadiť, na rozdiel od programu cPanel, ktorý automaticky vydáva certifikáty. V systéme cPanel môžete tento proces vypnúť, ale nemôžete ho ovládať sami. Obnovovacia časť sa vykonáva automaticky, ale môžete tiež vynútiť obnovenie, ktoré je skvelé pre všetkých používateľov energie.

Multi PHP

Tlačidlo Multi PHP umožňuje ovládať verziu PHP, na ktorej chcete spustiť svoje stránky. Proces sa vykonáva interne, bez použitia .htaccess, pretože v tomto príklade používame nginx. Dokončenie trvá 5 sekúnd a všetky aplikácie sú spracovávané pomocou FPM.

K dispozícii je aj nová verzia 7.3, ktorú je možné nainštalovať z ponuky aktualizácií balíkov na Plesku.

maily

Ponuka mailov je dosť jednoduchá, umožňuje vám vytvoriť nový e-mail, manipulovať s útočníkmi a nakonfigurovať ovládanie odchádzajúcej pošty. V tejto ponuke môžete skontrolovať aj svoj webový e-mail.

výkon

Plesk je dodávaný so zoznamom procesov, ktorý vám umožní sledovať proces v reálnom čase. Je to podobné tomu, čo má WHM, ale oveľa ľahšie sa s ním konzultuje, pretože to nevyzerá ako linuxová textová stránka ako na cPanel. Zjednotenie toho istého panela tiež znamená, že v režime aktívneho používateľa môžete toto všetko skontrolovať na rovnakom rozhraní. Veľký bonus! Na cPanel sa musíte vrátiť späť k WHM, ak ste manipulovali so svojím webom na cPanel v zobrazení domény.

zálohovanie

Ovládanie zálohy Plesk je výrazne lepšie ako v cPanel. Môžete vytvárať úplné zálohy, prírastkové zálohy, pridávať služby externého úložiska, ako sú Dropbox, Disk Google alebo FTP server. Základné možnosti sú bezplatné, napríklad môžete pridať doplnok Disk Google a nakonfigurovať ho na vytváranie záloh priamo na Disk Google..

Funkčnosť plánu však vyžaduje dodatočnú mesačnú predplatnú licenciu. Spravodlivé je spravodlivé. Lokálna záloha a FTP záloha sú zadarmo a môžete si dokonca naplánovať konkrétny čas zálohy. Zaujímavé je, že proces obnovy vám umožňuje obnoviť konkrétne časti, ako napríklad iba doménové súbory, iba e-maily alebo dokonca iba databázu alebo všetky naraz, kde na cPanel môžete vykonať iba úplné obnovenie. Toto je obzvlášť užitočné.

výkon

Ako som už vysvetlil, Plesk vám neumožňuje používať nginx ako hlavný webový server zatiaľ čo cPanel nebude. To samo o sebe dáva Plesku výhodu vo vzťahu k čistému výkonu. Nielen to, súčasná verzia vám tiež umožňuje povoliť a prispôsobiť ukladanie do vyrovnávacej pamäte nginx. Ktorý z nich môže zvýšiť výkonnosť vášho webu aj bez použitia ukladania do vyrovnávacej pamäte WordPress vôbec. Tým sa Plesk dostal nad výkon cPanelu. Navyše je to sen výkonného používateľa, pretože vám umožňuje nakonfigurovať všetky tieto parametre bez toho, aby ste sa museli prihlasovať ku koreňovému užívateľovi Linuxu.

Balenie Plesk

Plesk je jednoznačne vynikajúci produkt. Umožňuje vám mať toľko domén, koľko chcete, nie je obmedzený účtom a nemusíte nastavovať používateľa ako predajcu. Vďaka tomu sa Plesk stáva oveľa ľahšie ovládateľným systémom. Zvlášť, ak chcete spracovať niekoľko domén naraz, na cPanel to musíte urobiť zákazníkom cPanel a cPanel WHM, čo je skutočne bolesť.

Plesk obsahuje aj súbor nástrojov WordPress. Toto je jedna z najlepších vecí, ktoré som videl na ovládacom paneli. Je to tak ďaleko pred cPanel takmer vo všetkých ohľadoch, že teraz nemôžem ospravedlniť náklady na cPanel. Pre každého mocného používateľa je voľba skutočne nenápadná. Máte oveľa lepšiu kontrolu nad WordPress, možnosť priameho klonovania / kopírovania / predstavovania, schopnosť povoliť Apache alebo Nginx ako webový server, zmiešajte ho s nginxom ako vyrovnávacou pamäťou proxy alebo dokonca s nginx cache, a to všetko pri použití centralizovaného ovládacieho panela.

Názory hostiteľov a výkonných používateľov sú vynikajúce na prispôsobenie panela vašim potrebám. Možnosti zálohovania sú tiež vynikajúce, majú možnosť vytvárať plánované zálohy na lokálne a FTP a dokonca ako externé služby (ako Amazon, Disk Google a Dropbox) môžu byť záložným spoločníkom. Môžete tiež obnoviť konkrétne položky, ako sú doménové súbory, e-maily alebo iba databáza. Čo samo o sebe je skvelé, ak máte problém s doplnkom alebo sa nepodarilo aktualizovať.

Negatívom však nie je o čom veľa hovoriť. Licencovanie bolo problémom, ktorý predchádzal novej licencii cPanel, ale v súčasnosti sa nevydáva.

Je cPanel alebo Plesk lepší?

Keďže som pôsobil v oblasti hostingu už roky a potom, čo som vyskúšal každý ovládací panel, je pre mňa voľba jasná. Plesk ponúka rovnaké veci ako cPanel ale lepšie. Každý aspekt je lepší. Lepšie rozhranie, lepšie rozloženie, lepšia správa domén, oveľa lepší systém zálohovania, skutočne výkonný nástroj, ako je WordPress Toolkit a schopnosť mať Apache a nginx alebo dokonca nginx samotné ako svoj hlavný webový server. Jediná vec, ktorú teraz cPanel môže ponúknuť, je známy vzhľad. Podľa mňa je na Plesku všetko lepšie.

Ak vezmete do úvahy aj licenčný model, celá debata sa stane diskutabilným bodom. Plesk ponúka viac za rovnakú cenu. Ak ste stále na strane cPanel, vedzte, že platíte za uznanie značky. Ale v čase písania je Plesk teraz lepším produktom. Ak plánujete hosťovať svoje vlastné stránky WordPress a chcete tam najlepší panel, Plesk bude určite vaším novým najlepším priateľom.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map