Čo je to bezhlavý obchod a ako vám môže pomôcť?

Čo je to bezhlavý obchod a ako vám môže pomôcť?

Spravovanie očakávaní zákazníkov v dnešnom digitálnom prostredí môže byť dosť náročné. Vytváranie potenciálov a tvorba obsahu sú iba dve z nákladnejších položiek, nehovoriac o pútavom zážitku. S ohľadom na to by vás mohlo zaujímať, či existuje efektívnejší spôsob spravovania vašich riešení pre obsah a elektronické obchodovanie.


Našťastie to bezhlavý obchodný prístup robí presne. Je to spôsob, ako pridať na svoj web funkčnosť elektronického obchodu a zároveň čo najviac využívať obsah, ktorý zvyšuje vašu návštevnosť. Navyše budete mať lepšiu kontrolu nad tým, ako komponenty vášho webu spolupracujú.

V tomto článku vám predstavíme koncept bezhlavého obchodu. Potom prediskutujeme všetky výhody a nevýhody a vysvetlíme, ako začať so systémom bez hlavy. Poďme do práce!

Nestratte hlavu: Čo by ste mali vedieť o oddelení

Keď hovoríme o webových stránkach a systémoch na správu obsahu (CMS), máme tendenciu odkazovať na dve hlavné zložky. Toto sú „predné“ a „zadné“ konce webovej stránky. Klientske rozhranie sa vzťahuje na stranu klienta alebo jednoduchšie na tú časť stránky, s ktorou vaši zákazníci uvidia a budú s ňou pracovať.

Zadná strana je administratívna stránka, kde môžete zadávať obsah a vykonávať úpravy dizajnu a funkčnosti:

Informačný panel WordPress

Bezhlavý obchod zahŕňa to, čo sa nazýva „oddelené“ CMS. To znamená odpojenie predného a zadného konca vášho webu. Keď oddelíte svoje obchodné riešenie od svojho rozhrania orientovaného na verejnosť a bezhlavo, v podstate sa uvoľňujete, aby ste preskúmali viaceré možnosti front-end doručovania. Toto vám v konečnom dôsledku pomôže dosiahnuť novú úroveň flexibility, pokiaľ ide o to, ako a kde bude váš obsah dodaný a vaše produkty budú dostupné na zakúpenie..

V podstate skončíte s back-end rozhraním, ktoré vám umožní ľahko vytvárať a pridávať obsah do databázy. Všetky vaše funkcie riadenia elektronického obchodu sa dajú spracovať aj samostatne.

V dôsledku toho môže byť váš obsah spravovaný takmer kdekoľvek prostredníctvom rôznych rozhraní API (Application Programming Interfaces). Uľahčuje to vytvorenie jedného zdroja obsahu na dodanie do mnohých koncových bodov, vrátane zariadení, ktoré patria k neustále rastúcim Trh s internetom vecí (IoT).

Prečo zvážiť prístup bezhlavého obchodu

Je dôležité si uvedomiť, že nie každý bude mať úžitok z oddelenia svojich webových stránok. V určitých situáciách to však môže byť veľmi cenný prístup. Predtým, ako sa dostanete na gilotinu, budete chcieť úplne skontrolovať možnosti a potreby elektronického obchodovania.

Pri rozhodovaní, či je pre vás bezhlavý elektronický obchod vhodný, je potrebné zvážiť tieto prvky:

  • Obsah: Webové stránky, ktoré sú náročné na obsah, môžu maximalizovať doručenie toho istého obsahu na viacero koncových bodov bez zdvojenia ich úsilia alebo zdrojov..
  • Zapojenie: Bezhlavý prístup môže otvoriť príležitosť na zvýšenie angažovanosti prostredníctvom umelej inteligencie (AI) a rozšírenej reality (AR) bez novej databázy..
  • Skúsenosti: Môžete vytvoriť uspokojivý a bezproblémový zákaznícky zážitok pre veľké množstvo zariadení z jednej databázy.

Využitie bezhlavého prístupu k správe webových stránok môže skutočne otvoriť nové príležitosti pre doručovanie obsahu a marketing. Ak hľadáte veľmi obratné a flexibilné riešenie, pre vás môže byť vhodná bezhlavá architektúra.

Pokiaľ ide o elektronický obchod, bezhlavý systém má mnoho výhod. Keď odpojíte správu svojich stránok, znamená to, že váš systém riadenia zásob a produktov už nemusí byť viazaný na váš CMS.

Inými slovami, zvolenú platformu na doručovanie obsahu môžete použiť cez zadný koniec svojich webových stránok bez obáv, ako to ovplyvní obchodné aspekty. Prostredníctvom rozhraní API budete môcť nakupovať presne tak, ako chcete.

Potenciálne nevýhody bezhlavého obchodu

Bezhlavý obchod však nemusí byť pre každého. Je dôležité si všimnúť niekoľko možných nevýhod tohto prístupu. Ak napríklad hľadáte riešenie typu všetko-v-jednom s menším počtom komponentov na údržbu, nemusí byť toto nastavenie pre vás to pravé.

Existuje niekoľko ďalších potenciálnych nevýhod, na ktoré treba pamätať, vrátane:

  • Možno budete potrebovať viac zdrojov na správu bezhlavého systému.
  • Ak ste novým používateľom CMS, možno nemáte technické zručnosti potrebné na správu systému bez hlavy.
  • Oddelený systém môže mať viacero koncových bodov používateľa, čo môže viesť k zvýšeným nákladom na vývoj.
  • Pri vývoji produktu pravdepodobne nebudete mať prístup k živému náhľadu produktu front-end.
  • Existuje viac potenciálnych predných displejov na správu.

Ako sme už spomenuli, ak hľadáte riešenie pripravené na okamžité použitie, nemusí to byť to, čo hľadáte. Aby bolo oddelenie úspešné, budete potrebovať vysoko zapojený tím so znalosťami a znalosťami rozhraní API pre elektronický obchod.

Začíname s bezhlavým obchodným prístupom

Začíname s bezhlavým obchodným prístupom

Teraz, keď viete, čo je to architektúra bez hlavy, a pochopíte výhody a nevýhody, pozrime sa, čo je potrebné na dosiahnutie tejto štruktúry. Keď odpojíte, budete mať náhle k dispozícii mnoho používateľských rozhraní front-end. Potom môžete svoj back-end systém prepojiť pomocou rozhrania API pre elektronický obchod.

To znamená, že vaše funkcie elektronického obchodu a správy produktov sa oddelia od správy obsahu. Správnymi nástrojmi to môžete dosiahnuť prostredníctvom existujúcich CMS, ako je WordPress.

Existuje tiež niekoľko doplnkov, ktoré môžete zvážiť, a čoskoro sa pozrieme na ne. Najskôr je však dobré úplne pochopiť určité nuansy o oddelených a bezhlavých systémoch:

  • oddelená: Obsah bude k dispozícii prostredníctvom koncových bodov API, ale systém je stále zapojený do procesu doručovania do prezentačnej vrstvy front-end.
  • Bezhlavý: Obsah bude dostupný prostredníctvom koncových bodov API, ale systém je reaktívny a predpokladá, že doručovanie obsahu je zabezpečené iným programom..

To znamená, že ak používate WordPress a chcete vytvoriť skutočne bezhlavý systém, budete na to pravdepodobne potrebovať ďalšie nástroje. Toto samozrejme nie je, pokiaľ si neplánujete naplánovať všetky potrebné prvky sami.

Ak viete, že nebudete používať front-end displej, ktorý ponúka WordPress, môžete začať inštaláciou doplnku, ako je WP Bezhlavý. Doplnky vyvinuté na vytváranie bezhlavého WordPress nie sú také hojné a zvyčajne im chýbajú recenzie. WP Headless je však dobrým príkladom toho, čo nájdete z hľadiska funkčnosti.

Tento doplnok v podstate vypne prístup na front-end vášho webu pre každého, kto nie je priradeným používateľom. Napríklad, ak pošlete inému editoru webových stránok permalink, bude presmerovaný na stránku úpravy príspevku. Blokovanie všeobecného prístupu na štandardnú prednú stránku webovej stránky je jedným z prvých krokov pri oddelení nastavenia programu WordPress.

Po odstránení front-end prístupu na vaše webové stránky budete musieť začať vytvárať úložisko obsahu. Jedným z doplnkov, ktoré môžu byť užitočné, je Rozšírené vlastné polia:

Rozšírené vlastné polia

Tento doplnok je veľmi populárny a dôrazne sa odporúča. Môžete ho použiť na pridanie vlastných polí pre takmer každý prípad použitia. Navyše môžete rýchlo rozvíjať polia, ktoré sa objavia na obrazovke úpravy príspevkov, bez obáv z toho, ako sa údaje objavia vo vašej téme.

Keď budujete svoju bezhlavú architektúru, usporiadanie údajov pomocou vlastných polí môže byť užitočné neskôr. Ak sa chystáte privolať svoje údaje prostredníctvom rozhraní API, budete mať možnosť získať vysoko špecifické a presne zacielené informácie, ktoré vám poskytnú vaše nové koncové body.

Nástroje pre vývojárov, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako začnete bezhlavý

Aj keď by sa mohlo zdať, že bezhlavý systém môže byť komplikovaný, na jeho fungovanie potrebujete iba niekoľko bežných programovacích jazykov. Ak chcete pracovať so štruktúrou bez hlavy, budete chcieť navigovať a potenciálne písať Kaskádové štýly (CSS) a HTML.

JavaScript sa dá použiť aj na uskutočnenie všetkých hovorov, ktoré potrebujete na doručenie obsahu. Stačí sa rozhodnúť, s akou databázou chcete pracovať. Ak napríklad používate WordPress, budete chcieť porozumieť a mať možnosť prechádzať databázou PHP.


Vytvorenie bezhlavého riešenia elektronického obchodu pre vašu webovú stránku pre marketing a elektronický obchod môže byť užitočnou voľbou. Vďaka tomuto nastaveniu si budete môcť zachovať flexibilitu a rýchlosť a zároveň zvýšiť počet koncových bodov používateľa, ktorým môžete poskytnúť skúsenosti..

Samozrejme, je treba mať na pamäti niekoľko výhod a nevýhod. Bezhlavý elektronický obchod môže byť pre webové stránky náročné na obsah prospešný, na využitie obsahu prostredníctvom rozhraní API však budete potrebovať informovaný tím a primerané zdroje. Nezabudnite však, že ak používate WordPress, sú k dispozícii užitočné doplnky.

Máte nejaké otázky o bezhlavom obchode a o tom, či je pre vás to pravé? Opýtajte sa v sekcii nižšie!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me