Čo vám nikto nehovoril o programe WordPress, keď ste začali

Čo vám nikto nehovoril o programe WordPress, keď ste začali

WordPress si získava na popularite a mnoho majiteľov webových stránok ho prijíma ako svoj systém na správu obsahu. Píšem tento príspevok, aby som zdieľal niekoľko rád s ľuďmi, ktorí práve začínajú s WordPress alebo ho krátko používajú, aby som im pomohol vyhnúť sa mnohým častým chybám. Uvediem niekoľko faktov, dúfam, že objasním niekoľko mylných predstáv a ponúknem niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu.


Fakty o WordPress

Po prvé, uvádzam niekoľko faktov o WordPress, ktoré vám pomôžu posilniť úžasnosť tohto konkrétneho CMS.

WordPress je jediný najobľúbenejší redakčný systém.

Začnime s touto nespornou skutočnosťou. WordPress ovláda 30% webových stránok na internete. Podniky, celebrity, blogy, kreatívni umelci, internetové obchody a ďalšie používajú WordPress ako platformu pre svoje webové stránky. Takže vidíte, že WordPress je nesmierne populárny.

WordPress je zadarmo.

A to je pravda. Ale to nie je celý príbeh. Softvér WordPress je voľne stiahnuteľný. Existujú však aj ďalšie náležitosti, ako je hosťovanie, názov domény, témy a doplnky, ktoré môžu všetky zvýšiť náklady.

Okrem toho, ak nie ste typmi Do-it-yourself, musíte zaplatiť vývojárovi, aby vyriešil akékoľvek problémy s riešením problémov alebo prispôsobil WordPress tak, aby vyhovoval vašim potrebám. Ak chcete získať jasnejšiu predstavu o tom, koľko vás bude stáť vytvorenie webovej stránky pomocou programu WordPress, prečítajte si tento príspevok.

K dispozícii je doplnok pre (takmer) všetko.

Pomyslite na akúkoľvek funkciu, ktorú chcete pre svoj web. Je pravdepodobné, že vyhľadávanie doplnku pre túto funkciu môže vyvolať viacero možností. Doplnky sú úžasné a umožňujú vám pridávať na svoje webové stránky celý rad funkcií. V systéme existuje takmer 50000 bezplatných doplnkov Adresár doplnkov WordPress.  Ak si vyberiete prémiový doplnok pre lepšiu podporu, ktorú majú tieto doplnky, pozrite si CodeCanyon.

Dobrý hosting je nesmierne dôležitý.

Keď sa k tomu dostanete hneď, všetok hosting je dvoch typov – zdieľaný hosting a vyhradený hosting. Zdieľaný hosting je to, čo bežne vidíte na internete. Je celkom vhodný pre malé webové stránky alebo blogy s nízkym počtom návštevníkov. Pri väčších webových stránkach, ktoré zvládnu veľkú návštevnosť používateľov, zdieľaný hosting jednoducho nebude fungovať. Tieto webové stránky sa môžu rozhodnúť pre špecializované služby riadeného hostenia WordPress alebo akékoľvek iné hostingové služby, ktoré môžu vyhradiť dostatočné zdroje na webovú stránku. Pamätajte si, že pokiaľ ide o hosting, do značnej miery to spadá to, čo zaplatíte, je to, čo dostanete.

Prémiové témy zvyčajne ponúkajú lepšiu podporu ako bezplatné témy.

Vo všeobecnosti sú prémiové témy lepšie udržiavané, pravidelne aktualizované a majú väčšiu podporu od autorov. Mnoho z lepšie hodnotených prémiových tém vydaných v nedávnej minulosti má čistý kód, flexibilnú štruktúru, na ktorej môžete stavať a úžasnú funkčnosť. A to všetko okrem dobrého dizajnu. Ale ako pri všetkom v živote, nezabudnite urobiť prieskum skôr, ako si kúpite tému. Trhy ako Themeforest, Creative Market a Mojo sú tvorené tisíckami individuálnych vývojárov, takže získaná podpora a aktualizácie sa budú líšiť v závislosti od produktu..

Mylné predstavy o WordPress

Pri prvom výskume WordPress sa môže vyskytnúť niekoľko bežných mylných predstáv. Ale nebojte sa – sme tu, aby sme ich trochu objasnili a prepracovali, aby ste lepšie porozumeli WordPress ako celku..

WordPress je jednoduchý.

Je pravda, že WordPress je jednoduchý. ale to neznamená, že si stiahnete program WordPress a potom si sadnete a sledujete, ako sa vaše webové stránky magicky formujú. žiadny, musíte tiež urobiť prácu. S programom WordPress je ľahké to, že podľa pokynov môžete mať webové stránky barebones okamžite nainštalované. Od tejto chvíle si môžete vyzdvihnúť vedomosti WordPress na ruke a podľa potreby webové stránky vylepšovať. Keďže je bezplatná, môžete si ju nainštalovať lokálne a vytvoriť ľubovoľný počet testovacích stránok a vyskúšať si svoje vedomosti slobodne.

Ako používateľ musíte byť aktívny a zoznámiť sa s tým, ako WordPress funguje. To nie je príliš ťažké vzhľadom na množstvo kurzov, kurzov, školiacich videí, podcastov a blogov, ktoré vás môžu sprevádzať cestou WordPress. Potom sa môžete naučiť toľko, koľko je potrebné na spustenie vašich webových stránok alebo ísť na celú vzdialenosť a vyzdvihnúť aj niektoré rozvojové zručnosti. Je to úplne na vás.

Aktualizácia WordPress je vzdialená len jedno kliknutie.

Možno ste to už počuli mnohokrát – aktualizácia WordPress je jednoduchá ako jedno kliknutie. Nie je to však také jednoduché. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je skontrolovať, čo sa zmenilo, prejsť changelogom. Ak túto funkciu nepotrebujete, môžete túto aktualizáciu preskočiť. Najlepšie je však vykonať všetky aktualizácie zabezpečenia pri inštalácii programu WordPress.

Štandardne sa všetky menšie aktualizácie jadra WordPress vykonávajú automaticky. Pri hlavných aktualizáciách sa však na informačnom paneli zobrazí upozornenie, ktoré je potrebné aktualizovať kliknutím. Pokiaľ ide o témy a doplnky, automatické aktualizácie sú vypnuté. Musíte sa rozhodnúť aktualizovať prijímanie upozornení na hlavnom paneli.

Ak chcete mať väčšiu kontrolu nad tým, čo sa mení vo vašom WordPress, môžete urobiť jednoduché zmeny v súbore wp-config.php alebo pridať filtre do súborov features.php tém a doplnkov. Môžete si vybrať, či chcete povoliť alebo zakázať automatické aktualizácie pre každú jednotlivo. V tomto Rýchlom sprievodcovi aktualizáciou WordPress sa dozviete viac o aktualizáciách.

WordPress sa vo všeobecnosti týka stránky WordPress.com.

Väčšina nováčikov spadá do tohto, dokonca ani nevie o WordPress.org. WordPress.org je organizácia, ktorá ponúka bezplatný softvér s otvoreným zdrojom, ktorý si môžete stiahnuť a nainštalovať kdekoľvek a použiť na vytvorenie svojej webovej stránky. WordPress.com je služba, ktorá používa rovnaký softvér a ponúka priestor na serveri a ďalšie služby pre váš blog (ak chcete viac podrobností, pozrite si našu príručku k rozdielom medzi WordPress.com a WordPress.org)..

S WordPress.org si môžete úplne slobodne spravovať svoje webové stránky a speňažovať ich. Keď vytvoríte webovú stránku s WordPress na serveri podľa vášho výberu, webovú stránku vlastníte a s ňou môžete robiť čokoľvek. Naopak, máte malú kontrolu nad blogom na stránkach WordPress.com. Pred nastavením svojho webu je dôležité poznať, čo chcete – slobodu, ktorú ponúka WordPress.org alebo pohodlie WordPress.com. Presun dlhodobého blogu z WordPress.com na WordPress.org môže byť dosť neporiadny.

WordPress nie je určený pre menšie zariadenia.

Minulý rok, prenos z mobilných telefónov predbehol prenos z tradičných stolných počítačov. Ak váš web nie je prístupný z mobilných telefónov, strácate veľkú časť prenosu. WordPress rýchlo reagoval na tento trend a za posledných niekoľko rokov sa témy WordPress vyvinuli tak, aby sa dokonale prispôsobili akejkoľvek veľkosti obrazovky. Jedným z vynikajúcich príkladov je naša téma WordPress Total drag & drop, ktorá obsahuje dizajn reagujúci na tekutiny, ktorý je spoločný pre väčšinu dnes dobre kódovaných tém..

WordPress nie je bezpečný.

Tento je strašidelnejší než skutočná pravda. WordPress nie je viac alebo menej náchylný na bezpečnostné hrozby ako akýkoľvek iný CMS. Vzhľadom na to, že žiadny softvér nie je prehľadný, WordPress sa v oblasti bezpečnosti zaraďuje medzi špičku. Faktom je, že WordPress je na internete omnoho rozšírenejší, že sa stáva cieľ výberu hackerov. Nezabudnite, WordPress je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý má veľkú aktívnu komunitu, ktorá neustále hlási chyby a takmer okamžite ich opravuje..

WordPress je určený len pre blogy.

To platilo pred viac ako desiatimi rokmi, keď Matt Mullenweg koncipovaný ako platforma pre osobné publikovanie. Avšak WordPress sa dnes vyvinul tak, aby vyhovoval širokému spektru webových stránok a dnes, celebrity, hudobné domy, technické blogy, spravodajské centrá, módne časopisy, dizajnérske štúdiá, portfóliá a internetové obchody, všetky majú svoje webové stránky na WordPress. Okrem toho existujú stovky tém WordPress, ktoré vyhovujú každej výklenku. To uľahčuje vytváranie webových stránok vo viacerých kategóriách.

Príliš veľa doplnkov môže spomaliť vaše stránky.

Vezmite si tento so zrnkom soli. Otázka tu sa týka viac kvality nainštalovaných doplnkov. Pokiaľ sú doplnky čisto kódované, pravidelne aktualizované a máte na nich dostatok priestoru na serveri, môžete ich nainštalovať ako viacero doplnkov bez toho, aby to ovplyvnilo výkonnosť webových stránok. Mali by ste však preskočiť doplnok, ktorý pridáva priveľa požiadaviek HTTP, zvyšuje dotazy na databázu alebo spotrebúva príliš veľa výpočtovej kapacity. Jeden doplnok so zlým kódom môže spustiť vaše stránky. Doplnky môžu byť tiež vstupným bodom škodlivého softvéru. Preto je dôležité pred aktiváciou na živom webe skontrolovať kvalitu doplnkov a otestovať ich.

Niektoré základné tipy pre WordPress

Teraz, keď už viete niečo o tom, čo môžete od WordPress očakávať, uvádzame niekoľko kľúčových tipov, ako vás pri používaní WordPress udrží na správnej ceste..

V prípade potreby používajte doplnky LEN.

Nie je potrebné hľadať doplnok, kedykoľvek potrebujete pridať funkciu. WordPress má veľa vstavaných funkcií, ktoré by ste mali preskúmať, či vyhovuje vašim potrebám. Vaša téma môže obsahovať aj niektoré funkcie. Jednoduchými kódmi je možné omnoho viac funkcií. Pred vyhľadaním doplnku si pozrite tieto možnosti.

Neaktívne doplnky sú bezpečnostným rizikom.

Ak nebudete nejaký čas používať doplnok, je lepšie ho úplne odstrániť z vášho WordPress, nielen ho deaktivovať. Pokiaľ doplnok leží vo vašom WordPress, môže byť náchylný na škodlivý softvér, aj keď je neaktívny. Má zmysel sledovať vaše doplnky a odstraňovať tie, ktoré naozaj nepotrebujete.

Pozerajte sa za obsah.

Aj keď je pravda, že obsah je kľúčovým generátorom prenosu pre ľubovoľný web, vytváranie skvelého obsahu pre váš web je len dobrý začiatok. Ako vám povie ktorýkoľvek odborník na SEO, je to, že spoločnosť Google vás ľahko nájde a umiestni na začiatok stránky s výsledkami vyhľadávania. Váš doplnok SEO vám pomôže správne umiestniť vaše príspevky do vyhľadávacích nástrojov. Vyhľadávacím nástrojom vás tiež môžu trochu ľahšie nájsť tak, že odošlete súbory Sitemap spoločnosti Google. Urobte krok ďalej a zaregistrujte sa v službe Google Analytics, aby ste získali prehľad o tom, čo robíte správne a čo zlé, pokiaľ ide o návštevnosť webových stránok. Môžete tiež použiť Google Search Console aby sme vám pomohli pochopiť, ako vaše webové stránky interagujú s vyhľadávacím nástrojom Google.

V podradených motívoch vždy vykonajte požadované zmeny.

Počas zmien na téme si neplňte predvolené motívy. Pri vykonávaní akýchkoľvek požadovaných zmien vždy pracujte s podradeným motívom. Týmto spôsobom sa pri aktualizácii predvolenej témy nestratia všetky prispôsobenia.

Ak ste na to pripravení, prečítajte si všetko o hákoch, filtroch a akciách.

Ak sa už viac zoznámite s programom WordPress, venujte nejaký čas informáciám o háčkoch, filtroch a akciách. To vám môže pomôcť pohodlnejšie pracovať s WordPress. Zistite viac o tom tu.

Keď budete čeliť problémom, zostaňte v pokoji.

V určitom alebo inom štádiu sa pravdepodobne stretnete s problémami s WordPress, ako sú chyby v databáze, biela obrazovka smrti a podobne. Pamätajte, že mnohí ďalší používatelia WordPress čelili týmto problémom skôr, ako vy, a zverejnili riešenia online. Základné riešenia problémov s riešením WordPress je možné ľahko nájsť online. Musíte len zostať v pokoji a hľadať vhodné riešenia pre vašu konkrétnu situáciu.

To nie je všetko

Existuje viac základných pravidiel, ktorým musíte venovať pozornosť, napríklad:

 • Zálohovanie a bezpečnosť sú dôležité.
 • Začnite budovať svoj zoznam e-mailov od prvého dňa.
 • Kategórie a značky môžete používať pre príspevky a stránky hneď od začiatku.
 • Použite favicon.
 • Optimalizujte webovú stránku pre rýchlosť a výkon.

Ale ponechajme si to pre ďalší príspevok. Učenie s programom WordPress naozaj nemá koniec!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map