Vizuálny editor WordPress: Tipy a triky pre začiatočníkov

WordPress bol pôvodne vytvorený ako jednoduchý systém blogov, vďaka ktorému bolo publikovanie obsahu online hračkou. Časom sa premenil na plnohodnotný systém na správu obsahu (CMS). Používatelia teraz majú úplnú kontrolu nad dizajnom a funkčnosťou svojich webových stránok WordPress. Bez obsahu, dizajnu a funkcie však nič neznamená av tomto ohľade zostáva WordPress verný svojim koreňom: tvorba a správa obsahu.


Aj keď do základného softvéru WordPress bolo zabudovaných veľa funkcií, tvorba obsahu zostáva jeho hlavnou hnacou silou. S týmto vedomím sa bližšie pozrieme na vizuálny editor WordPress v tomto príspevku a na to, ako ho lepšie využiť..

WYSIWYG

WordPress vám umožňuje vytvárať a spravovať obsah vizuálne, namiesto kódovania priamo do súborov. Preto sa nazýva editor WYSIWYG alebo „Čo vidíte, je to, čo získate“ pre nezasvätených. Editorový editor má tri časti:

 1. Vizuálny editor
 2. Textový editor (kam môžete zadať kód)
 3. Media Uploader (na nahrávanie obrazových súborov)

V predvolenom nastavení je vizuálny editor aktívny, keď vytvárate nový príspevok alebo stránku (stránky > Pridať nové alebo príspevky > Pridať nové). Ak nie je náhodou aktívny, kliknite naň:

pic1

WYSIWYG znamená, že to, čo vidíte v editore Visual Editor pri úprave príspevku, sa objaví vo zverejnenom príspevku. Textový editor vám umožňuje zadávať obyčajný text a tiež vám umožňuje priamo zadávať kód (označenie HTML), akoby ste pracovali s aktuálnym súborom HTML. Aktivujete ho kliknutím na ikonu text karta úplne vpravo od editora:

pic11

Aplikácia Media Uploader to robí: nahráva mediálne súbory do mediálnej knižnice, takže ich môžete podľa potreby vkladať do svojich príspevkov:

pic10

S týmto krátkym úvodom do výkonného vizuálneho editora WordPress sa teraz pozrime, ako môžete pomocou niektorých tlačidiel vytvoriť a upravovať obsah. Na ilustráciu používam tému Blogger z našej zbierky bezplatných položiek.

Pridávanie textu

Prvá vec je spustiť novú stránku alebo príspevok a otvoriť vizuálny editor: Choď na príspevky > Pridať nové. Pri vytváraní nového príspevku sa v predvolenom nastavení zobrazí skomprimovaný panel s nástrojmi:

pic2

Kliknutím na ikonu Kuchynský drez zobrazíte ďalšie možnosti formátovania na paneli nástrojov:

pic3

Pri vytváraní a správe základného obsahu budú vyššie uvedené možnosti formátovania v poriadku. Aj keď ste novým používateľom programu WordPress, väčšina ikon bude známa od iných textových editorov, ako je Microsoft Word. V skutočnosti všetky ikony na paneli s nástrojmi vizuálneho editora vykonávajú rovnakú funkciu ako rovnaké ikony v programe Microsoft Word, takže som vybral tie menej známe na diskusiu.

Ak chcete pridať text, jednoducho zadajte svoj obsah do okna editora. Niekedy však môžete mať svoj obsah niekde už zadaný a v takom prípade ho môžete jednoducho vložiť ako obyčajný alebo formátovaný text z aplikácie Word pomocou týchto tlačidiel na paneli nástrojov:

pic4

Použitie tejto trasy je rýchle a vizuálny editor robí dobrú prácu pri zachovaní väčšiny formátovania z aplikácie Word – lepšie ako štandardné kopírovanie a vkladanie. Ako však čoskoro zistíte, nejde o bezchybnú prácu a niekedy môžete skončiť so zmäteným textom. Zistil som, že je oveľa jednoduchšie vložiť ako obyčajný text a potom formátovať vo vizuálnom editore.

Odstráňte formátovanie z textu

Ako sme videli alebo ako uvidíte pri experimentovaní s týmito formátovacími tlačidlami, vizuálny editor má slabé stránky, pokiaľ ide o zaobchádzanie s formátovaným textom importovaným z iných textových editorov. Možno zistíte, že práca s obyčajným textom je lepšia vec. Toto tlačidlo by ste mali používať na odstránenie formátovania z importovaného textu:

pic5

Zvýraznite text a kliknite na toto tlačidlo. Váš text bude mať predvolené formátovanie témy. Toto tlačidlo nefunguje pri niektorých typoch formátovania, ako sú napríklad úvodzovky a hlavičky. O tieto typy sa starajú aj ďalšie tlačidlá na formátovanie.

Zmena typu textu

V dokumente budete mať niekoľko typov textu vrátane odsekov a nadpisov. Ak chcete zmeniť typ textu, zvýraznite textovú časť, ktorú chcete upraviť, a kliknite na rozbaľovaciu ponuku formátu úplne vľavo na paneli s nástrojmi editora. Vyberte požadovaný formát a hotovo:

pic8

Je zrejmé, že môžete svoje príspevky formátovať ľubovoľným spôsobom, ale uistite sa, že existuje určitá štruktúra konzistentnosti. Napríklad názvy sekcií by mali mať rovnaký formát nadpisov, ako napríklad Okruh 2, zatiaľ čo primárne nadpis je zvyčajne Okruh 1. Okrem toho by štandardný text odseku mal mať predvolený formát a rovnako by mal mať predformátovaný text a adresy.

Pamätajte: predvolené formáty pre rôzne typy textu závisia od vašej témy. Každá téma má svoj vlastný predvolený štýl pre typy, ktoré vidíte v rozbaľovacej ponuke formátu.

Použi Odstavec do rozbaľovacieho poľa zadajte formátovanie z hlavičiek od Odstráňte formátovanie tlačidlo nefunguje pre nadpisy a blokové úvodzovky.

Použi blockquote tlačidlo na formátovanie alebo odstránenie formátovania blokov:

pic9

Úpravy na celú obrazovku

pic13

Ak chcete pracovať s minimálnymi rozptýleniami, režim pre celú obrazovku je pre vás ideálny a je to tlačidlo, ktoré ho aktivuje. Jednoducho zatvorí všetky nepodstatné prvky na obrazovke a ponechá vás iba pomocou obsahového poľa a skomprimovaného panela s nástrojmi, ktorý sa automaticky skryje a zobrazí, keď sa vznášate na stránke.

Vložte ďalšiu značku

pic12

Aj keď ide o často prehliadanú funkciu vizuálneho editora, je veľmi užitočná, pokiaľ ide o zobrazovanie výňatkov z príspevkov na vašom blogu. Ako už viete, ak ste na svojom blogu publikovali príspevky, WordPress zobrazuje výňatky týchto príspevkov na domovskej a archívnej stránke. WordPress však výrezy náhodne skráti, čo by mohlo byť v strede vety.

Tu je šikovný Vložte viac funkcia značky sa hodí. Umožňuje vám presne určiť, kde bude výňatok. Tam, kde ste určili výňatok na koniec, sa vloží odkaz, ktorý ukazuje na celý príspevok. Túto značku môžete formátovať mnohými spôsobmi, ale nezabudnite, že v predvolenom nastavení funguje iba pre príspevky (nie pre stránky):

pic14

Poznámka: Použitie systému Vložte viac Značka sa spolieha na podporu vybratej témy. Podporuje ho väčšina premyslene vypracovaných tém, niektoré však nie.

Pridať a odstrániť odkazy

pic15

Vkladanie a odstraňovanie odkazov je pomocou týchto tlačidiel tiež jednoduché. V predvolenom nastavení sú neaktívne, kým nezvýrazníte text, ktorý chcete vytvoriť odkaz. Tlačidlo naľavo pridá odkaz, zatiaľ čo napravo sa odkazy odstránia.

Špeciálne znaky

pic6

Ak ste už v aplikácii Word použili tlačidlo špeciálnych znakov, malo by to byť tiež známe. Tento je však intuitívnejší, pretože pri umiestnení kurzora nad ním zobrazuje HTML a NUM kódy danej postavy:

pic7

Ak ste pravidelným používateľom služby WordPress, je pravdepodobné, že už viete väčšinu vecí, ktoré sme si prezerali vyššie, ale pre nových používateľov systému WordPress by to mal byť užitočný úvodný sprievodca vizuálnym editorom v programe WordPress; jeho schopnosti, ako aj jeho obmedzenia.

Chcel by som od vás počuť aj to, ako používate vizuálny editor. Máte nejaké tipy alebo triky, ktoré by ste chceli zdieľať?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map